Hungaria do të dëbojë 14 iranianë që shkelën rregullat e karantinës

Hungaria ka thënë se do të dëbojë 14 studentë iranianë më 16 prill, për shkak të shkeljes së rregullave të karantinës, pas përhapjes së koronavirusit.

Iranianët kanë pasur “sjellje anti-shoqërore”, teksa ka qenë në karantinë në një spital në Budapest muajin e kaluar, ka thënë togeri policer, Robert Kiss.

Më 16 prill pritet të dëbohen 11 studentë, ndërsa të tjerët më 23 prill.

Dëbimet vijnë pas ankesave të bëra nga Ministria hungareze e Shëndetësisë, e cila ka akuzuar studentët se kanë dalë nga dhomat e spitalit pa leje dhe pa pajisje mbrojtëse.

Ata kanë refuzuar të kthehen nëpër dhoma dhe kanë pasur qasje agresive ndaj stafit mjekësor, ka thënë ministria.

Komitetit hungarez i Helsinkit, grup për të drejta të njeriut që përfaqëson njërin prej studentëve, i ka cilësuar akuzat e Budapestit “absurde”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Abbas Mousavi, ka thënë për mediat javën e kaluar se vendimi për dëbime “është tejet fatkeq”.

Hungaria, vend me popullsi gati 10 milionë banorë, ka regjistruar pothuajse 1,600 të infektuar dhe 134 të vdekur si pasojë e sëmundjes, Covid-19, që shkakton koronavirusi.