Hungaria bllokon 500 milionë euro ndihmë ushtarake të BE-së për Ukrainën

Hungaria ka bllokuar ndihmën ushtarake të BE-së për Ukrainën, sipas radiostacionit polak RMF 24.

Bashkimi Evropian kishte planifikuar të ndante 500 milionë euro për shtetin ukrainas, raporton skynews.

Vendet në bllok thuhet se pritet të ushtrojnë presion mbi Hungarinë kur ministrat e jashtëm të BE të takohen të hënën.

Në dhjetor, Budapesti bllokoi një paketë ndihme prej 18 miliardë eurosh për Ukrainën.

Theksojmë se kryeministri i hungarez, Victor Orban në disa raste ka lavdëruar presidentin rus, Vladimir Putin.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale.