Haziri kritikon Kurtin: Nuk e ka zgjidhur asnjë çështje të vetme me Serbinë

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti lidhur me qasjen e tij në dialog me Serbinë.

Sipas tij, kreu i ekzekutivit nuk ka zgjidhur asnjë çështje të vetme, pasi siç ka thënë, ka biseduar edhe është darkoduar me palën serbe lidhur me metodat e implementimit të marrëveshjeve që janë arritur nga ish-kryeministrat e Kosovës.

“Ende nuk e kemi parë Kurtin në veprim për të zgjidhur një çështje të vetme në agjendën e cila pritet të shtjerret së bashku me ndërmjetësin ndërkombëtar, që në këtë rast është BE dhe Lajçak në emër të përfaqësuesit më të lartë të BE-së dhe lehtësimit të vjen nga SHBA-të”, ka shkruar Haziri në Facebook.

Tutje, ka thënë se në takimin e nesërm në Bruksel, Kurti duhet ta ketë parasysh dhe prioritet negocimin sa më të shpejt për marrëveshje gjithëpërfshirëse.

“Natyrisht, me marrëveshje gjithëpërfshirëse e cila përfundon me njohje reciproke dhe i obligon të dyja palët që ta zbatojnë dhe, mbi të gjitha, me këmbëngulësi dhe me vullnet politik duhet të insistojmë që kjo të përfundojë sa më parë sepse status-quo është armiku më i madh i Kosovës, e cila sjell tensione”.

“Në këtë rast, kapaciteti i gjetjes së zgjidhjeve tregohet, jo nëpërmjet policisë, por nëpërmjet dialogut”, ka përfunduar Haziri shkrimin e tij.