Hansi Flick miraton listën e objektivave kryesorë të Barcelonës, të dy yjet vijnë nga Liga Premier

Barcelona po shikon mundësinë e një afati kalimtar veror pa kufizime financiare, që do të ndodhte nëse mbledh fondet e nevojshme për t’u rikthyer në rregullin 1:1 të La Ligës. Me këtë në mendje, ata kanë hartuar një listë të ngushtë të objektivave, dhe në krye të listës janë dy yjet e mëdhenj të Ligës Premier.

Sipas gazetës Sport, Barcelona ka identifikuar mesfushorin e Newcastle United, Bruno Guimaraes dhe sulmuesin anësor të Liverpoolit, Luis Diaz si objektivat e tyre kryesorë në afatin kalimtar veror.

Pavarësisht vështirësive të tyre financiare të dokumentuara mirë, drejtuesit e klubit nuk e përjashtojnë mundësinë për të përfunduar të dyja marrëveshjet.

 

 

Guimaraes ka një klauzolë lirimi prej 100 milionë funtesh në Newcastle, megjithëse Barcelona nuk ka ndërmend ta paguajë këtë.

Ata do të duhet të mbështeten në pranimin e një oferte të bazuar në këste nga ana e skuadrës angleze, dhe e njëjta ka të ngjarë të jetë rasti për Liverpoolin me Diaz.

Nëse Barcelona nuk mund ta përballojë Diazin, ata janë të përgatitur të bëjnë lëvizjen e tyre për Nico Williams, një tjetër objektiv kryesor.

Megjithatë, si Guimaraes në Newcastle, ai ka një klauzolë lirimi që Athletic Bilbao nuk ka ndërmend të lëvizë.

Të themi të vërtetën, do të ishte një befasi e madhe nëse Barcelona do të ishte në gjendje të nënshkruante një nga Guimaraes ose Diaz, e lëre më të dy.

Financat e tyre me siguri do të jenë të kufizuara edhe nëse kthehen në rregullin 1:1, kështu që tifozët ndoshta nuk duhet t’i shtojnë shpresat. Alternativat më të lira me siguri do të jenë mënyra për të shkuar.