Gotze e kërkon transferimin në Ligën Premier

Mario Gotze thotë se një lëvizje në Ligën Premier e tërheq atë pasi ai shpreson të arrijë ëndrrën e tij për të fituar Ligën e Kampionëve.

Ylli i PSV-së e ka rinovuar karrierën e tij në Holandë që kur kaloi në Eindhoven në vitin 2020 pas një periudhe të vështirë në Borussia Dortmund.

Kontrata e Gotze me PSV është deri në vitin 2024, por mesfushori sulmues tashmë po shikon lëvizjen e tij të radhës.

Gotze tha për Sports Illustrated : “Gjithmonë e kam bërë misionin tim që me të vërtetë dua të fitoj Ligën e Kampionëve”.

“Kjo do të ishte diçka që unë do të doja të arrij akoma. Dua, nuk duhet. Mendoj se konkurrenca është thjesht e jashtëzakonshme”.

“Tani kam bërë hapin nga Bundesliga në Holandë për të parë dhe përjetuar diçka të re. Njohja vetëm Bundesligën, në të cilën luajta për 10 vjet. Megjithatë, me qëllimin tim të lartpërmendur, dua të luaj në nivelin më të lartë në Evropë, mundësisht në Itali ose Spanjë”.

“Liga Premier me garimin e saj të ekuilibruar gjithashtu më tërheq mua”, ka shtuar më tej ai.

Gotze u bashkua me trajnerin gjerman Roger Schmidt në PSV, por 55-vjeçari do të largohet nga klubi në fund të sezonit.

Sulmuesi 29-vjeçar mund të zgjedhë ta ndjekë atë pasi ai kërkon të vazhdojë karrierën e tij nën trajnerin e duhur.