Gana zbulon 1.5 miliard fuçi naftë në Atlantik

Kompania Springfield me bazë në Gana njoftoi sot se ka zbuluar një fushë të naftës në Oqeanin Atlantik afër bregdetit të këtij vendi afrikan, vlerësuar në 1.5 miliard fuçi dhe 0.7 miliardë metra kub gaz.

Zbulimi është domethënës për një vend që prodhon aktualisht rreth 200,000 fuçi naftë në ditë, rreth gjysma e të cilit prodhohet nga kompanitë britanike Tulov në Jubilee Field.

Kompania 100 për qind e pronës shtetërore Springfield tha se potenciali i pazbuluar i njësisë vlerësohet në mbi tre miliardë fuçi naftë dhe gaz.

“Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për Springfield, Ganën dhe Afrikën”, tha kryeshefi Ekzekutiv Kevin Okyera, duke shtuar se ky konstatim është në përputhje me vizionin e kompanisë për t’u bërë lojtari kryesor i Afrikës në prodhimin “arit të zi”.

Qeveria e Ganës është e pakënaqur me ritmin e ngadaltë të zhvillimit të puseve në det të hapur dhe po punon për të rishikuar ligjet e miratuara në përpjekje për të rritur prodhimin, transmeton Reuters.