Emrat e qeverisë Kurti II, Konjufca kryeparlamentar

Gazeta “Bota sot” ka arritur të sigurojë shumicën e emrave të kabinetit të qeverisë së re, Kurti II.

Nga burime të afërta dhe të sigurta me VV-në, “Bota sot” mëson se ky pritet të jetë kabineti i ri:

Glauk Konjufca – Kryetar Kuvendi

Kabineti qeveritar:

Besnik Bislimi – zëvendëskryeministër

Arben Vitia – ministër i shëndetësisë

Albulena Haxhiu – ministre e Drejtësisë

Xhelal Sveçla – ministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës

Donika Gërvalla – ministre e Punëve të Jashtme

Arbërie Nagavci – ministre e Arsimit e Shkencës

Rozeta Hajdari – ministre e Tregtisë dhe Industrisë

Hajrullah Çeku – ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Faton Peci – ministër i Bujqësisë

Liburn Aliu – ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Dy nga minoriteti serb dhe një nga minoritetet e tjera (Emilia Rexhepi do të jetë sërish ministrie)./Botasot