Eminemi bëhet artisti numër një i certifikuar në historinë e RIAA-s

Eminem është bërë artisti më i certifikuar në historinë e Shoqatës së Industrisë së Regjistrimit të Amerikës.

RIAA ndau lajmin në një deklaratë për shtyp të martën pasi Eminemi fitoi 73.5 milionë njësi të reja të certifikuara.

Me certifikatat e reja të Programit Gold & Platinum, Eminem tani ka fituar 227.5 milionë çmime RIAA në karrierën e tij, 166 milionë certifikime teke dhe 61.5 milionë certifikime albumesh.

“Këto çmime njohin përkushtimin e palëkundur të Eminemit ndaj zanatit të tij dhe lidhjen e qëndrueshme që ai ka krijuar me fansat gjatë njëzet vjetëve të fundit. Me shpalljen e sotme, Eminem bëhet artisti më i certifikuar në historinë e programit tonë dhe shton një album të tretë të rrallë. Eminem dhe gjithë ekipi i tij i label-it që e kanë vendosur shiritin më lart se kurrë”, tha kryetari i RIAA, Mitch Glazier, përcjell Klankosova.tv

RIAA krijoi programin Gold & Platinum Awards në 1958 për të nderuar artistët dhe për të krijuar një standard për të matur suksesin tregtar të një regjistrimi zanor.

Eminem publikoi “Curtain Call: The Hits”, një album me hitet më të mira, në 2005, ndërsa albumi i tij më i fundit, “Music to Be Murdered By”, u publikua në janar 2020. Këngët e tij hit përfshijnë “The Real Slim Shady” dhe “Lose Yourself”.

Reperi performoi në Super Bowl LVI me Dr Dre, Snoop Dogg dhe Mary J. Blige në shkurt.