Elon Musk do ta anulonte bllokimin në Twitter që iu bë Donald Trumpit

Elon Musk thotë se nëse oferta e tij për blerje të Twitter-it del të jetë e suksesshme, ai do ta heqë bllokimin që platforma ia bëri llogarisë së Donald Trumpit.

Njeriu më i pasur në botë ra dakord për një ofertë 44 miliardë dollarëshe me bordin e Twitter muajin e kaluar.

Por ai shtoi se nuk ishte një marrëveshje e përfunduar dhe se në mënyrë ideale do të përfundonte në dy deri në tre muajt e ardhshëm.

Vendimi i Twitter për të bllokuar ish-presidentin e ShBA-së ishte “moralisht i gabuar dhe budallallëk”, tha Musk në samitin e Financial Times Future of the Car.

Në janar 2021, Twitter tha se llogaria e zotit Trump ishte “pezulluar përgjithmonë… për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës” pas sulmit në Kapitol.

Por pronari i Teslas tani tha: “Unë do ta anuloja ndalimin e përhershëm, por nuk e kam ende Twitterin, kështu që kjo nuk është një gjë që do të ndodhë patjetër”.

Ai shtoi se bllokimi në Twitter nuk e kishte heshtur Trumpin, por duke e bërë atë të lëvizte në faqen e tij të Truth Social, ai kishte përforcuar zërin e tij mes të djathtës ekstreme.

Musk vuri në dukje se Trump kishte thënë më parë se nuk do të kthehej në Twitter edhe nëse llogaria e tij do të rivendosej.