Edi Rama në takim me kryeministrin britanik thotë se shqiptarët nuk janë kriminelë si në filmin “Taken”, merr shembull Dua Lipën

Kryeministri i Shqipërisë tha se ai dëshiron që të gjithë shqiptarët në Britani të Madhe të ndihen “të sigurt” dhe “të nderuar”, pasi më herët kritikoi retorikën “e turpshme” të Sekretarit të Brendshëm për emigrantët nga vendi i tij.

Edi Rama dhe kryeministri Rishi Sunak folën për një “prioritet të përbashkët” për të luftuar emigracionin e paligjshëm dhe kontrabanduesit e njerëzve, në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një takimi në Downing Street, shkruan DailyMail.

Duke folur së bashku me Sunak ndërsa dyshja u takuan, Rama tha se vizita e tij në Downing Street ishte “një mundësi për të nënvizuar se ashtu si të gjithë britanikët nuk janë James Bond apo z. Bean, jo të gjithë shqiptarët janë disa personazhe të filmit ‘Taken’”.

Edi Rama në takim me kryeministrin britanik Rishi Sunak (Foto: Mark Kerrison/In Pictures via Getty Images)

Përpara bisedimeve të tyre private, Sunak tha se ata do të diskutonin për trajtimin e varkave të vogla të emigrantëve që kalojnë kanalin ilegalisht, duke përfshirë “më shumë për kthimin e të burgosurve”.

Çështja ka tensionuar lidhjet anglo-shqiptare, me zotin Rama që godet stereotipin e njerëzve nga kombi i tij si shkelës të ligjit.

Një grindje diplomatike shpërtheu në fund të vitit të kaluar kur Suella Braverman iu referua “kriminelëve shqiptarë” në shkëmbimet e Commons për çështjen me laburistët.

Ministrja e kabinetit ka thënë gjithashtu se shqiptarët nuk duhet të kërkojnë azil në Britaninë e Madhe sepse vijnë nga një “vend i sigurt”.

Z. Rama i tha zotit Sunak të enjten: “Dua Lipa nuk është thjesht një këngëtare britanike, por ajo është një emigrante shqiptare që ka ardhur këtu, pasi shumë kanë ardhur për të ndërtuar, për të ushqyer, për të gatuar dhe për të kënduar për ju. Dhe ne duam të sigurohemi që ky komunitet të ndihet jo vetëm i sigurt, por edhe i nderuar këtu”.

Dua Lipa (Foto: Emma McIntyre/Getty Images)

“Dhe mollët e kalbura janë objektivi ynë i përbashkët për t’u ndjekur dhe për të fituar këtë betejë”.

Në deklaratën e përbashkët, Sunak dhe Rama, ranë dakord për planet që zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar dhe ata shqiptarë të kryejnë një vlerësim të kapacitetit të burgjeve të vendit brenda muajit të ardhshëm. Pjesë e përpjekjeve për kthimin e të gjithë shtetasve shqiptarë të kualifikuar aktualisht në burgjet britanike.

Të dy udhëheqësit, sipas deklaratës, “diskutuan bashkëpunimin e shtuar operacional, duke përfshirë komunikimet e përbashkëta në rrjedhën e sipërme për të penguar njerëzit nga udhëtimi në radhë të parë, dhe marrëveshje të mëtejshme për ndarjen e të dhënave dhe pasaportat”.

“Udhëheqësit mirëpritën përparimin e deritanishëm, me rreth 800 emigrantë të paligjshëm që u kthyen në Shqipëri që nga dhjetori, veprimet kundër krimit të organizuar dhe udhëzimet e reja të Mbretërisë së Bashkuar që caktojnë Shqipërinë një vend të sigurt”.

Edi Rama në takim me kryeministrin britanik Rishi Sunak (Foto: HENRY NICHOLLS/POOL/AFP via Getty Images)

Më herët, zoti Rama tha se mosmarrëveshja për komentet e zonjës Braverman shënoi “një pikë shumë të ulët” në marrëdhëniet, por ai beson se tani ekziston një vullnet për të kapërcyer dallimet e tyre.

“Fatkeqësisht ne e kemi parë veten dhe komunitetin tonë të veçohen në këtë vend për qëllime politike. Ka qenë një moment shumë, shumë i turpshëm për politikën britanike”, tha ai për programin ‘Today’ të BBC Radio 4.

“Dua të them atë që është folur nga anëtarët e kabinetit, duke filluar me Sekretarin e Brendshëm, dhe më pas dua të them atë që saktësisht është zhvilluar si veçimi i komunitetit tonë, që nuk është diçka që ju bëni në qytetërimin tonë dhe është diçka që nuk përfaqëson fare Britaninë”.

“Kjo ka qenë një pikë shumë e ulët në marrëdhëniet tona, por ka një vullnet për ta kapërcyer atë”.

“Ne gjithmonë do të refuzojmë ta kemi këtë përzierje mes disa kriminelëve dhe shqiptarëve si të tillë, sepse dhënia e një vule etnike krimit në vetvete është krim”. /Telegrafi/