E ardhmja e Di Marias në Juventus vihet në dyshim

Juventusi ka filluar të shqyrtojë nëse do t’i ofrojë apo jo anësorit veteran Angel Di Maria një kontratë të re në muajt e ardhshëm.

34-vjeçari argjentinas iu bashkua klubit si lojtar i lirë verën e kaluar pasi kontrata e tij skadoi me Paris Saint-Germain, duke vënë në letër një marrëveshje njëvjeçare me vlerë rreth 7.5 milionë euro neto në sezon, përfshirë edhe bonuset.

Që nga ardhja e tij, Di Maria ka luftuar për të impresionuar vërtet tifozët e Juventusit, por është përballur me lëndimet dhe formën e lëkundur. Në ndeshjet pas Kupës së Botës në Katar, 34-vjeçari ka shënuar dy herë dhe ka dhënë një asistim.

Siç raportohet nga La Gazzetta dello Sport, Juventusi nuk është i sigurt që t’i ofrojë Di Marias një kontratë të re dhe zgjatjen e qëndrimit të tij në Torino.

Dështimi për t’u kualifikuar në garat evropiane jo vetëm që do të ishte diçka që i largon lojtarët, por do të shihte gjithashtu tkurrjen e të ardhurave të klubit. Ofrimi i së njëjtës kontratë prej 7.5 milionë eurosh për Di Maria në këto kushte do të ishte e vështirë të justifikohej.

Trajneri Massimiliano Allegri ishte i zemëruar me 34-vjeçarin në minutat e fundit të fitores së Juventusit në Kupën e Italisë ndaj Lazios , duke u futur në tunelin para fishkëllimës së fundit pasi anësori luajti një pasim të rrezikshëm në vend që të përpiqej të mbante topin.