Dybala ka zgjedhur Interin, afër nënshkrimi i marrëveshjes katërvjeçare

Paulo Dybala është afër arritjes së një marrëveshjeje katërvjeçare për t’iu bashkuar Interit në një transferim të lirë këtë verë.

Sipas gazetës italiane Gazzetta dello Sport, 28-vjeçari ka marrë vendimin e tij dhe është gati të bashkohet me Nerazzurrëve, ku do të fitojë gjashtë milionë euro neto në sezon plus bonuse.

Dybala ka tërhequr një interes të konsiderueshëm, me Atletico Madridin veçanërisht të interesuar, si dhe klube në Ligën Premier, por kanë qenë Nerazzurrët, interesi i të cilëve ka qenë më i fortë.

 

Interi e ka bindur Dybalan që të bëjë lëvizjen mbi bazën se atij do t’i besohet se do të jetë një pjesë qendrore e projektit të tyre sportiv duke filluar nga sezoni i ardhshëm, ndërsa ai gjithashtu dëshiron të qëndrojë në Itali në vend që të kalojë në një ligë tjetër.

Drejtori ekzekutiv i Nerazzurrëve, Beppe Marotta, gjithashtu ka luajtur një rol në bindjen e argjentinasit, me drejtuesin që gëzon një marrëdhënie të mirë me të që kur e solli në Juventus nga Palermo në verën e vitit 2015.

Interi ka marrë sigurinë për gjendjen fizike të Dybalas dhe lojtari mendon se është lëvizja e duhur dhe gjithçka është vendosur për një marrëveshje.

 

Dybala do të nënshkruajë një marrëveshje katërvjeçare me Nerazzurrët, e cila do ta shohë atë të fitojë 6 milionë euro neto në sezon, njësoj si Lautaro Martinez dhe Marcelo Brozovic, pas zgjatjeve të kontratave, plus bonuse të rëndësishme.

Plani i Nerazzurrëve për të përballuar pagat që ata po i ofrojnë Dybalas është të largojnë gjatë verës fituesit e lartë si Arturo Vidal, Alexis Sanchez dhe Matias Vecino.