Dhjetëra të vdekur nga orteku i borës në Turqi

Në autostradë ndodheshin rreth 300 pjesëtarë të ekipeve të shpëtimit, që po merreshin me pasojat e një orteku tjetër që ra mbrëmjen e së martës dhe la së paku pesë njerëz të vrarë.

Ministria e Brendshme e Turqisë tha se së paku 30 punonjës të emergjencës ose kanë ikur, ose janë shpëtuar dhe se tashmë janë shtruar në spital.

Autoritetet nuk kanë ende informacione se sa persona mbeten të bllokuar nën borë.

Sipas gazetës turke Hurriyet, guvernatori i provincës Van, Mehmet Emin Bilmez, tha se policë, roje të sigurisë, zjarrfikës dhe civilë janë në mesin e viktimave, transmeton REL.

Kërkimet dhe përpjekjet e shpëtimit janë duke vazhduar, por raportohet se ato po pengohen nga mjegulla, bora dhe era e fortë.