Dembele nuk do ta aktivizojë klauzolën e lirimit te Barcelona

Ousmane Dembele është duke u përgatitur për vazhdimin e kontratës me Barcelonën.

Reprezentuesi francez është në vitin e fundit të kontratës së tij në Camp Nou me Xavin që dëshiron ta mbajë atë në Kataluni me një marrëveshje të rinovuar.

Përfaqësuesit e Dembeles kanë qenë në bisedime me hierarkinë e La Blaugrana për të rritur qëndrimin e tij te kampionët e La Ligës.

Të dyja palët janë pozitive për një marrëveshje që do të sigurohet në javët e ardhshme pasi Barcelona fillon stërvitjen parasezonale muajin e ardhshëm.

Sipas raportimeve nga Marca, ka pasur një hap të rëndësishëm pozitiv në negociata, me Dembelen që ka informuar Barcelonën se nuk do të aktivizojë një klauzolë largimi në kontratën e tij aktuale.

Reprezentuesi francez ka një opsion që të largohet nga klubi për 50 milionë euro para fundit të korrikut, por ai nuk do të dëgjojë ofertat e largimit për skuadrat e tjera.

Dembele luajti një rol kyç në fitoren e titullit të kampionatit të Barcelonës në vitin 2023 me pesë gola dhe shtatë asistime.