Data se kur pritet Luis Enrique të prezantohet te PSG

Paris Saint-Germain po përgatitet të prezantojë Luis Enriquen si trajnerin e tyre të ri.

Gjigantët francezë janë të vendosur për një rinovim këtë verë, pas largimit të Lionel Messit, me një ndryshim të trajnerit të ardhshëm.

Christophe Galtier pritet të hiqet nga roli i tij, pavarësisht se mbrojti titullin e tyre në Ligue 1, pas një paraqitjeje tjetër të dobët në Ligën e Kampionëve në sezonin 2022/23.

PSG ka punuar në një marrëveshje për të marrë pasardhësin e afërt të Galtier dhe Enrique është në prag të konfirmimit.

Sipas raportimeve nga Marca, PSG ka përfunduar bisedimet me Enrique dhe këshilltarët e tij, dhe zbulimi i tij do të konfirmohet më 28 qershor.

Enrique është vendosur të nënshkruajë një kontratë dyvjeçare në Paris, me opsionin për 12 muaj shtesë në kryeqytetin francez, si klauzolë në marrëveshjen e tij.

Ish-trajnerit të Spanjës do t’i jepet gjithashtu një buxhet i rinovuar transferimi në javët e ardhshme me largimin e Messit që do të pasohet nga emra të tjerë të yjeve që do të largohen nga Parc des Princes.