Conte i qartë me lojtarët e tij: Më trego që meriton të luash nga fillimi dhe unë do të të jap mundësinë për të startuar

Alli ka 12 paraqitje për Spurs këtë sezon, por nuk arriti të impresionojë Nuno Espirito Santo, me kohën e tij të lojës duke u kufizuar gjithnjë e më shumë nga fundi i mbretërimit të shkurtër të portugezit.

Alli gjithashtu pati vështirësi nën drejtimin e Jose Mourinhos, paraardhësit të Nunos, por Conte ka kujtime pozitive për 25-vjeçarin nga periudha e tij e mëparshme në Angli.

25-vjeçari shënoi dy gola për Spurs kur ata i dhanë fund serisë së fitoreve prej 13 ndeshjesh të Chelsea-t në sezonin 2016/17 – viti kur ‘Blutë’ fituan Premier Ligën nën drejtimin e Conte.

Dhe shefi i ri i Spurs tha: “Më kujtohet shumë mirë kur luajtëm kundër Tottenham në të kaluarën, veçanërisht një ndeshje kur humbëm pas 13 fitoresh radhazi dhe Dele shënoi dy herë.

“Por kjo është e kaluara. Tani ka një të tashme dhe me siguri Dele është një lojtar që ka potencial të madh. Fizikisht ai është i fortë dhe shumë i mirë.

“Sigurisht që i jap atij mundësinë të tregojë se ka talent. Në të njëjtën kohë, kur zgjedh 11-shen startuese, e bëj sepse mendoj se ata mund ta sjellin skuadrën drejt fitores, njësoj kur bëj ndryshime gjatë lojës.

“Unë jam i hapur, jam i hapur për çdo lojtar në Tottenham. Gjëja më e rëndësishme është që ata më tregojnë se e meritojnë mundësinë për të luajtur.

“Dera është e hapur për çdo lojtar të vetëm. Mendimi im i parë është të përpiqem t’u jap atyre situatën më të mirë për të treguar talentin e tyre, por më pas ata duhet të më tregojnë se unë duhet të siguroj që t’u jap atyre një shans dhe ta shpërblej. Për të gjithë lojtarët, çdo lojtar të vetëm.

“Tani për tani po fillojmë nga zero, ka një trajner të ri. Unë i them çdo lojtari, jo konkretisht Deles, ‘më trego që meriton të luash që nga fillimi dhe unë do të të jap mundësinë për të filluar”.

Mbretërimi i Spurs-it të Conte filloi me një fitore kaotike 3-2 ndaj skuadrës holandeze Vitesse Arnhem në Ligën e Konferencës së Evropës të enjten, dhe ai do të marrë drejtimin e ndeshjes së tij të parë në Premier League në Everton të dielën.

Ndeshja e fundit e Contes në Premier Ligës në krye të Chelsea ishte një humbje 3-0 nga Newcastle e Rafael Benitez dhe italiani pret një lojë të vështirë kur të rinovojë njohjet me spanjollin në Goodison Park.

“Mbaj mend që humba ndeshjen e fundit në Premier Ligë kundër Benitez. “Sigurisht, pritshmëria jonë është të kemi një lojë të vështirë, sepse Everton është një ekip vërtet i mirë. Goodison Park nuk është një vend i lehtë për të luajtur.

“Në të njëjtën kohë duam të tregojmë, të përpiqemi të përmirësojmë rezultatin, veçanërisht për vendin tonë në tabelë. Nuk do të jetë e lehtë.

“Ne duhet të punojmë shumë për të përmirësuar këtë ekip. Ka shumë, shumë aspekte. Jo vetëm taktik, por edhe fizikisht. Ne kemi nevojë për pak kohë për ta bërë këtë”, ka përfunduar italiani.