Bildt: Vuçiqit i konvenon provokimi i tensioneve

 

Ish-ministri i Jashtëm i Suedisë Carl Bildt, ka folur rreth situatës në veri, ku një numër i qytetarëve serbë u munduan që të pengonin kryetarët e zgjedhur të Zubin Potokut, Leposaviqi dhe Zveçanit, që të hynin në objektet komunale.

Ai tha se presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, i konvenon provokimi i tensioneve për të tërhequr vëmendjen nga zhvillimet e brendshme në Serbi.

“Sido që të jetë prapavija, situata Serbi-Kosovë po përkeqësohet qartë – përsëri!”, tha Bildt.

E si pasojë e situatës, është dashur edhe ndërhyrja e policisë së Kosovës./ Klankosova.tv