Biden përjashton dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë

Presidenti amerikan Joe Biden ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë, pavarësisht thirrjeve të përsëritura nga zyrtarët ukrainas për mbështetje ajrore.

“Jo”, tha ai kur u pyet nga gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, por njoftoi se do të vizitonte aleatin e rëndësishëm, Poloninë.

Deklarata e tij vjen një ditë pasi udhëheqësi gjerman përjashtoi gjithashtu dërgimin e avionëve luftarakë.

Ukraina ka thënë se i duhen avionët për të marrë kontrollin e hapësirës së saj ajrore në luftën e saj të vazhdueshme me Rusinë.

F-16 Fighting Falcons konsiderohen si një avionët luftarakë më të besueshëm në botë dhe përdoren nga vende të tjera, si Belgjika dhe Pakistani.

Biden ka kundërshtuar në mënyrë të përsëritur lutjet e Ukrainës për avionët, duke u fokusuar në sigurimin e mbështetjes ushtarake në fusha të tjera.

SHBA njoftoi javën e kaluar se do të furnizonte Kievin me 31 tanke Abrams, ndërsa Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania premtuan mbështetje të ngjashme.

Vendet perëndimore këtë muaj ranë dakord për t’i dërguar Ukrainës tanke moderne të standardit të NATO-s, një nga armët më të fuqishme në ushtritë e tyre konvencionale.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha më herët të hënën se Franca nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë. Por, ai shtoi se për dërgimin e tyre së pari duhen përmbushur disa kushte të rëndësishme, si garancitë që ukrainasit nuk do t’i përdorin ata për sulme në territorin rus. Presidenti Macron i bëri komentet gjatë një takimi në Hagë me kryeministrin holandez Mark Rutte.