Biden flet me aleatët për mbështetjen e Ukrainës

Presidenti amerikan, Joe Biden, foli me krerët e vendeve aleate, Bashkimit Evropian dhe aleancës ushtarake të NATO-s të martën për vazhdimin e mbështetjes së koordinuar për Ukrainën.

Thirrja përfshinte liderët e Kanadasë, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Polonisë, Rumanisë, Britanisë dhe Francës, si dhe krerët e NATO-s, Komisionit Evropian dhe Këshillit Evropian, thanë nga Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Shtëpia e Bardhë tha se do të publikonte një dokument të kësaj thirrjeje të Biden.

Biden e bëri thirrjen kur kanë përhapur shqetësimet se mbështetja për përpjekjet luftarake të Kievit kundër Rusisë po zbehej, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara ku Kongresi përjashtoi ndihmën për Ukrainën nga një projektligj emergjent për të parandaluar një mbyllje të pjesshme të qeverisë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.