Barcelona është e interesuar për lojtarin nga Championship dhe do të ishte transferimi më i çmendur i verës

Klubi katalunas, Barcelona thuhet se është e interesuar për të nënshkruar me një lojtar në huazim, i cili aktualisht po luan në nivelin e dytë anglez, në Championship.

Pas gjithë bisedave verën e kaluar se Barcelona ishte ‘rikthyer’, gjigantët spanjollë duruan një sezon zhgënjyes 2023-24.

Pas largimit nga Kupa e Mbretit në fazën çerekfinale, skuadra e Xavi u eliminua nga Liga e Kampionëve në të njëjtën fazë.

Barça përfundoi duke përfunduar 10 pikë pas kampionëve të La Ligas dhe rivalëve kryesorë, Real Madridit, dhe sezoni përfundoi me shkarkimin e Xavit.

Ish-trajneri i Bayern Munichut dhe Gjermanisë, Hansi Flick, është emëruar si pasardhësi i spanjollit dhe gjermani dëshiron ta kthejë klubin në majat e futbollit spanjoll dhe evropian.

Ndërsa Barca ka një skuadër të mbushur me lojtarë cilësorë, Flick po kërkon të sjellë disa fytyra të reja për të freskuar gjërat në Camp Nou.

Kufizimet financiare kanë kufizuar fuqinë shpenzuese të klubit në vitet e fundit, duke i detyruar ata të bëhen kreativë me huazimet dhe transferimet pa pagesë.

Sipas The Athletic, Barcelona duhet të mbushë një ‘vrimë’ prej 130 milionë eurosh në llogaritë e tyre përpara fundit të qershorit nëse dëshiron të nënshkruajë me dikë këtë verë.

Me këtë në mendje, Barcelona duket se është e interesuar të nënshkruajë në huazim një talent të ri emocionues.

Sipas mediumit Relevo, Barça dëshiron të nënshkruajë me sulmuesin anësori të Hull City, Jaden Philogene, me bisedimet tashmë duke u zhvilluar.

Raporti shton se Barcelona dëshiron të nënshkruajë me 22-vjeçarin në formë huazimi me një opsion për ta blerë në një datë të mëvonshme.

Philogene iu bashkua Hull Cityt vetëm verën e kaluar nga Aston Villa në një lëvizje prej 5 milionë funtesh dhe shijoi një sezon mbresëlënës 2023/24 në Humberside.

Reprezentuesi anglez U21 shënoi 12 gola dhe siguroi gjashtë asistime në 32 paraqitje në kampionat, duke vënë në dijeni kërkuesit e mundshëm.

Objektivi kryesor i Barcelonës është Nico Williams i Athletic Bilbao, edhe pse ylli spanjoll mund të jetë shumë i shtrenjtë.