Avionët luftarakë turq pushtojnë Egjeun, alarm në Greqi

Autoritetet greke janë vendosur në alarm nga provokimet e reja të Turqisë. Të enjten 4 avionë luftarakë turq shkelën hapësirën ajrore greke mbi Egje, raportojnë mediat në Athinë.

Konkretisht, dy F-16 dhe dy spiunë CN-235 kryen 29 shkelje (3 nga F-16 dhe 26 të CN-235) mbi Egje.

Prej disa muajsh marrëdhëniet mes dy vendeve janë më të tensionuara se kurrë për shkak të konfliktit detar.

Athina shpreson që BE do të vendosë sanksione ndaj Ankarasë në Samitin e Dhjetorit./ db/Abcnews.al