Arteta nuk ndalet, sërish kërkon lojtarë te Manchester City

Arsenali është gati të zhytet në konkurrencë në tregun e transferimeve të verës, me synimin e tij drejt një ylli të Manchester City. Topçinjtë kanë vënë syrin te Bernardo Silva, mesfushori i aftë që ka lënë gjurmë të pashlyeshme në Etihad.

Skuadra londineze jo vetëm që raportohet se është i interesuar të sigurojë shërbimet e tij, por është gjithashtu i gatshëm të marrë në konsideratë ofertat duke përfshirë Gabriel Jesus për të financuar këtë transferim ambicioz.

Rivaliteti mes Arsenalit dhe Cityt ka qenë i ashpër, veçanërisht sezonin e kaluar ku Topçinjtë kryesuan ligën për një kohë të gjatë përpara se të kalonin nga kampionët në fuqi. Këtë sezon, gara është më afër se kurrë, me Cityn që po ia kalon Arsenalin, vetëm një pikë prapa pas një loje më pak të kontestuar.

Trajneri i Gunners, Mikel Arteta ka dëshmuar se ka thithur njohuri të vlefshme nga koha e tij përkrah Pep Guardiolës në Etihad. Jo vetëm që ai ka adoptuar taktika të frymëzuara nga mentori i tij, por ka treguar gjithashtu interesim për disa nga lojtarët kryesorë të Cityt.

Gabriel Jesus dhe Oleksandr Zinchenko ishin blerje të dukshme, dhe tani, Arsenali ka vështrimin te Joao Cancelo, i cili aktualisht është i huazuar te Barcelona nga City.

Megjithatë, fokusi kryesor është te Bernardo Silva. Thashethemet për dëshirën e tij për t’u larguar këtë verë kanë ngjallur interes nga një numër klubesh evropiane, me Arsenalin ndër admiruesit më të shquar.

Edhe pse klauzola e tij e lirimit prej 60 milionë euro nuk është një shifër ndaluese për Topçinjtë, konkurrenca do të jetë intensive. Në luftë për shërbimet e tij janë edhe Barcelona, ​​Paris Saint-Germain, Bayern Munich dhe Real Madrid.