Arsenali u eliminua nga dy gara në të njëjtën natë

Arsenali humbi 1-0 nga Bayern Munich dhe u eliminua nga Liga e Kampionëve në fazën çerekfinale. Megjithatë, eliminimi nuk është një zhgënjim i vetëm i mbrëmjes për Topçinjtë.

Duke humbur në një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, Arsenali është edhe zyrtarisht jashtë Kupës së Botës së re të Klubeve, që do të zhvillohet në verën e vitit 2025.

Çuditërisht, një ekip që po zë vendin e Arsenalit është… RB Salzburg.

Futbolli modern ka mënyra të çuditshme. Kupa e Botës për Klube do të përbëhet nga 32 ekipe nga 6 konfederata.

Të gjitha vendet e alokuara në Evropë tani janë pretenduar nga: Manchester City, Chelsea, Real Madrid, Atletico Madrid, Bayern Munich, Borussia Dortmund, Paris Saint-Germain, Inter, Juventus, Benfica, Porto, RB Salzburg.

Në turne mund të marrin pjesë maksimumi dy klube nga i njëjti vend. Përjashtimi i vetëm është nëse një ekip fiton një garë të UEFA-s, por nuk kualifikohet përmes renditjes së UEFA-s gjatë periudhës katërvjeçare.

Kjo shpjegon pse klubi i madh austriak RB Salzburg do të shkojë në Amerikë në vitin 2025. Ata kanë qenë mjaft të suksesshëm në turne më të vogla të UEFA-s, ndërsa kombet kryesore tashmë kanë kuotën e tyre në turne.

Siç kemi thënë, futbolli modern është i çuditshëm. Por të paktën klubet mund ta shohin anën qesharake të saj dhe këtë e tregon faqja zyrtare e klubit austriak.