“Arrestojeni, ja çka të bëni me pasurinë e tij”/ Babai iu vra në Rusi, poetja ruse: Putin ndalet vetëm kështu!

Një poete me origjinë ruse dhe e preferuara e Instagramit, e cila u largua nga vendi pasi babai i saj u vra, ka bërë thirrje që Vladimir Putini të arrestohet dhe të gjykohet për krime lufte.

Arch Hades, një pseudonim që ajo përdor për arsye sigurie, i tha Sky News se bombardimi i Ukrainës ishte “i neveritshëm” dhe këmbëngul se shumica e rusëve e kundërshtojnë “luftën e Putinit”, përcjell Bota sot.

29-vjeçarja, poezia e së cilës ka grumbulluar më shumë se një milion ndjekës në Instagram, u transferua në Londër si fëmijë pasi babai i saj “u qëllua me armë në një rrugicë” në Shën Petersburg.

Image

Hades beson se shumica e rusëve e kundërshtojnë ‘luftën e Putinit’ në Ukrainë

Babai i saj, ishte një biznesmen që përqafoi “demokracinë dhe liberalizmin”, të cilat regjimi i Putinit “i përçmoi”, shtoi ajo.

Ajo tani ka shprehur frikën se rusët janë “mbyllur në një kafaz” me Putinin, derisa vendi po izolohet gjithnjë e më shumë dhe ai do të “shfryjë zemërimin e tij mbi ta” nëse humbet luftën në Ukrainë, përcjell Bota sot.

Hades tha: “Shpresoj ta shoh Putinin në Hagë. Shpresoj ta shoh atë të gjykohet për krime lufte.

Kam frikë se kur Putini nuk e merr rrugën e tij, ai dyfishohet dhe mund të përshkallëzojë agresionin e tij.

Kam shumë frikë për popullin ukrainas. Kjo është mbijetesë për ta.

Unë jam paqësore, por e di nëse ukrainasit i ulin armët, nuk do të ketë më Ukrainë.

Nëse Putini e merr pushtetin, kam frikë se nuk do të ndalet me kaq”.

Image

Një ndërtesë banimi në Borodyanka të Ukrainës është shkatërruar nga granatimet

Putin “nuk do të ndalet nëse nuk ndalohet”

Hades, e cila doli në titujt e lajmeve vitin e kaluar kur shiti një poemë si një simbol të pandryshueshëm (NFT) për 525,000 dollarë, gjë që e bëri atë të quhej “poetja më e paguar në botë”, tani ka dhuruar 30,000 dollarë për përpjekjen e ndihmës në Ukrainë.

Ajo tha se beson se Putin “nuk do të ndalet nëse nuk ndalohet” dhe nëse ai shpallet fajtor për krime lufte, ai duhet të kalojë “pjesën tjetër të jetës së tij në burg”.

“Unë jam e sigurt se do të ketë thirrje për dënimin me vdekje”, shtoi ajo. “Për momentin dëgjoj shumë debate që bëjnë thirrje për vrasjen e tij.”

“Nuk ka më gjak. Nuk dua të shoh më vdekje. Thjesht kërkoj përgjegjësi. Arrestojeni. Nëse nuk i kërkojmë llogari, po u mësojmë të gjithëve papërgjegjshmëri.”

Image

Vladimir Putin po përballet me thirrjet për t’u gjykuar për krime lufte

FOTO GALERI

Ajo shtoi se “pasuria e vjedhur” e presidentit rus duhet të sekuestrohet dhe të përdoret për të rindërtuar Ukrainën dhe pjesë të Rusisë që ai ka “shkatërruar”, përcjell Bota sot.

“Nuk do të arrini kurrë drejtësinë që dëshironi”

Hades tha se ishte “e tmerruar” kur mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar si një tetëvjeçare, e paaftë të fliste anglisht, së bashku me familjen e saj menjëherë pas vrasjes së babait të saj në vitin 2000.

Ajo tha se vrasësit e babait të saj nuk janë kapur kurrë.

“Kur ndodh diçka e tillë, nuk ka drejtësi”, shtoi shkrimtarja./Botasot