Armenia dhe Azerbajxhani me akuza të ndërsjella për shkelje të armëpushimit

Armenia dhe Azerbajxhani kanë shkëmbyer akuza të ndërsjella për shkelje të armëpushimit, që ka për qëllim ndalimin e luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut.

Ky zhvillim vjen vetëm pak orë pasi një armëpushim i ri mes këtyre dy vendeve hyri në fuqi më 18 tetor.

Një zëdhënëse e Ministrisë së Mbrojtjes së Armenisë tha se ka pasur sulme me raketa dhe artileri nga ana e armikut në orët e para të 18 tetorit.

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit më vonë akuzoi forcat armene se kanë kryer sulme me murtaja dhe artileri përgjatë të ashtuquajturës Linjë të Kontaktit, që i ndanë këto dy vende.

Akuzat e ndërsjella vijnë pasi Armenia dhe Azerbajxhani njoftuan në orët e vona të 17 tetorit se kanë arritur një marrëveshje të re të armëpushimit dhe Ministritë e Jashtme të të dyja shteteve postuan një deklaratë të njëjtë në ueb-faqet përkatëse për të njoftuar për arritjen e marrëveshjes. Ndalimi i luftimeve hyri në fuqi në mesnatë, sipas kohës lokale.

Në deklaratën e armëpushimit të 17 tetorit thuhej se vendimi për armëpushim erdhi pas deklaratave më herët gjatë këtij muaji të presidentëve të Francës, Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara – shtete që kryesojnë të ashtuquajturin Grup të Minskut të Organizatës për Bashkëpunim dhe Siguri në Evropë (OSBE).

Grupi i Minskut është një nismë diplomatike që ka për qëllim zgjidhjen e këtij konflikti, që daton që prej vitit 1988, në kohën e Bashkimit Sovjetik.

Luftimet e fundit në rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut – që nisën më 27 shtator – kanë lënë të vrarë të paktën 600 ushtarë dhe civilë dhe këto luftime po konsiderohen si më të ashprat që prej armëpushimit të vitit 1994, që i dha fund luftës ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit për statusin e rajonit të Nagorno Karabakut.

Nagorno Karabaku ndërkombëtarisht njihet si pjesë e Azerbajxhanit, por ky rajon kontrollohet nga armenët etnikë – që kanë mbështetjen e Jerevanit – që prej vitit 1994.

Dhuna që ka shpërthyer së fundmi ka rritur frikën se mund të zgjerohet dhe në të mund të përfshihen edhe dy aleatët kryesorë të Azerbajxhanit, Turqia dhe Rusia.