Angelina Jolie po planifikon të heq dorë nga aktrimi, ndërsa zbulon planet për t’u larguar përgjithmonë nga Los Angeles mes betejës së divorcit nga Brad Pitt

Angelina Jolie ka lënë të kuptohet se dëshiron ta lërë aktrimin përgjithmonë – ndërsa ka zbuluar se ka në plan të largohet nga Los Angeles ‘i pashëndetshëm’ dhe ‘të kalojë më shumë kohë’ në Kamboxhia pasi ‘humbi aftësinë për të udhëtuar lirshëm’ mes betejës së saj të ashpër të divorcit me Brad Pitt.

Aktorja, 48 vjeç, foli për mospëlqimin e saj ndaj Hollywoodit në numri i ri i revistës dhjetor/janar ‘WSJ’, duke shpjeguar se ajo beson se është një vend ‘i cekët’ dhe duke pranuar se ka të ngjarë të mos ishte bërë kurrë aktore nëse do të hynte në industri sot.

Ajo shpjegoi se dëshiron të largohet sa më shpejt që të jetë e mundur për të jetuar në shtëpinë e saj në Azi – por jo derisa beteja e vazhdueshme ligjore me ish-in e saj të gjejë një zgjidhje.

Dyshja filluan të takoheshin në 2005 dhe u martuan në 2014, por u ndanë dy vjet më vonë, në 2016 – dhe që atëherë, ata janë përfshirë në një procedim të gjatë divorci shtatë-vjeçar për kujdestarinë e gjashtë fëmijëve të tyre, shkruan DailyMail.

Angelina tha që beteja gjyqësore ka çuar në ‘humbjen e aftësisë për të jetuar dhe udhëtuar lirshëm’.

“Është pjesë e asaj që ndodhi pas divorcit tim – humba aftësinë për të jetuar dhe udhëtuar sa më lirshëm. Do të lëviz kur të mundem”, tha ajo.

“Jam rritur në një vend mjaft të cekët. Nga të gjitha vendet në botë, Hollywood nuk është një vend i shëndetshëm. Pra, ju kërkoni autenticitetin”, tha aktorja.

Angelina – prindërit e së cilës, Jon Voight dhe Marcheline Bertrand, ishin të dy aktorë vetë – shtoi se për shkak se ‘ajo u rrit rreth’ Holliywoodit, ajo nuk ishte ‘kurrë e impresionuar’ me të.

Ajo pranoi se nëse do të fillonte nga e para sot, me gjasë nuk do të zgjidhte aktrimin si profesion, për shkak të ‘pritshmërisë’ për të ndarë detaje intime për jetën e saj personale që vjen me të qenit një person i famshëm.

Ajo gjithashtu bëri shaka se ‘nuk ka më një jetë sociale’ dhe se të gjithë ‘miqtë e saj më të ngushtë janë refugjatë’.

Ylli i filmit ka punuar me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët për më shumë se dy dekada, duke vizituar kampe në Kamboxhia, Tanzani, Sierra Leone dhe Pakistan gjatë viteve.

“Ka një arsye që njerëzit që kanë kaluar vështirësi janë gjithashtu shumë më të ndershëm dhe shumë më të dashur, dhe unë jam më e qetë me ta”, tha ajo.

“Pse më pëlqen të kaloj kohë me njerëz që kanë mbijetuar dhe janë refugjatë? Ata janë përballur aq shumë në jetë, saqë ajo sjell përpara jo vetëm forcën, por edhe njerëzimin”, tha Jolie.

Angelina ka qenë e përfshirë në një nga ndarjet më publike të të gjitha kohërave, me të gjithë botën duke parë se si ajo dhe ish-Brad, 59 vjeç, e kanë luftuar atë në gjykatë gjatë shtatë viteve të fundit.

Ajo foli shkurtimisht për ndarjen, ndërsa u shpreh se pse vendosi të tërhiqej nga qendra e vëmendjes vitet e fundit.

“Duhej të shëroheshim. Ka gjëra nga të cilat duhej të shëroheshim”, shpjegoi ajo, kur media theksoi se ajo u shfaq vetëm në pesë filma gjatë luftës së saj ligjore shtatëvjeçare.

48-vjeçarja ka zbukuruar ballinën e numrit të fundit të revistës. Pamja e profilit nga afër tregonte shapën Maleficent nga qafa lart, teksa ajo shfaqte yll larg kamerës.

Një tjetër foto nga sesioni fotografik e shfaqi atë duke pozuar me një xhaketë të zezë dhe pantallona të shkurtra të ngjashme nga marka e saj e re e modës “Altelier Jolie”.

Nëse Angelina bën një pushim nga aktrimi, kjo nuk do të thotë se ajo do të ndalojë së punuari fare.

Megjithatë, fokusi i saj është kthyer kryesisht në sipërmarrjet e saj të tjera – si kompania e saj e re e veshjeve, për të cilën ajo tha se është krijuar për të fuqizuar ‘individualitetin’ dhe ‘lirinë’.

Ajo aktualisht po punon për hapjen e një dyqani për markën në New York, i cili do të përfshijë gjithashtu një kafene të drejtuar nga kuzhinierë refugjatë dhe emigrantë dhe një hapësirë ​​lart për pajisje private.

Ajo gjithashtu planifikon të “organizojë ngjarje edukative të fokusuara në teknika të tilla si skanimi i mëndafshit, studimi dhe qëndisja” në dyqan.

Angelina dhe Brad fillimisht filluan të takoheshin në vitin 2005 dhe që nga fillimi, romanca e tyre ishte e diskutueshme.

Ata u takuan në xhirimet e filmit “Mr. And Mrs Smith – ndërsa ai ishte ende i martuar me Jennifer Aniston – dhe pothuajse menjëherë, shpërthyen thashethemet se ai kishte tradhtuar yllin e “Friends”.

Ishte një trekëndësh dashurie që dukej se pushtoi të gjithë kombin – dhe ndërsa Brad filloi të takohej me Angelina pothuajse menjëherë pasi ai dhe Jennifer u ndanë, ai ka mohuar me furi se ishte jobesnik ndaj ish-it të tij.

Pavarësisht akuzave për pabesi, dukej sikur Brangelina ishte një ndeshje e krijuar në parajsë dhe për më shumë se një dekadë, ata ishin çifti më ‘IN’ në Hollywood.

Ata u martuan në gusht 2014 gjatë një ceremonie sekrete në jug të Francës dhe mirëpritën së bashku tre fëmijë gjatë romancës së tyre – Shiloh, tani 17 vjeç, në 2006, dhe binjakët Vivienne dhe Knox, tani 15, në 2008.

Ata adoptuan edhe dy të tjera, Zahara, tani 18 vjeç dhe Pax, tani 20 vjeç, dhe Brad adoptoi ligjërisht djalin që Angelina kishte adoptuar para se të bashkoheshin, Maddox, tani 22 vjeç.

Në maj të vitit 2021, pas vitesh të tëra në gjyq, Brad dhe Angelina iu dha zyrtarisht kujdestaria e përbashkët e gjashtë fëmijëve të tyre – por një muaj më vonë, vendimi i gjykatësit u hodh poshtë.

Që kur u ndanë, dy yjet janë grindur edhe në gjykatë për kantinë në Francë që dikur kishin së bashku. /Telegrafi/