Allegri nuk garanton qëndrimin te Juventusi

Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri nuk garanton se do të qëndrojë në klub përtej kësaj vere apo më saktë përtej këtij sezoni.

Allegri iu drejtua mediave në një konferencë për shtyp para ndeshjes të premten në prag të derbit në udhëtim kundër Torinos.

Trajneri i lindur në Livorno u përball me disa pyetje për të ardhmen e tij, pasi edhe pse ka një kontratë skadon në vitin 2025, ka raporte në rritje se Juventus dëshiron të ndajë rrugët me 56-vjeçarin dhe Allegri nuk garantoi se ai do të qëndronte.

 

“Tani për tani, ne duhet të mendojmë vetëm për objektivat tona; ato shkojnë mbi çdo gjë tjetër,” këmbënguli fillimisht Allegri.

“Mendoj se me kualifikimin në Ligën e Kampionëve, 100 milionë euro janë në lojë, kështu që tani ky është objektivi kryesor dhe të gjithë janë të përfshirë”.

“Sa i përket të ardhmes, si gjithmonë, klubi do të vendosë se çfarë është më e mira për Juventusin. Tani, gjëja më e mirë për të bërë është të qëndrojmë së bashku dhe të luajmë për këtë objektiv”.

A e kupton se derbi i nesërm mund të jetë i fundit i tij në krye të Juventusit?

“Nuk e kam menduar; Kam menduar vetëm se ishte një derbi i rëndësishëm, veçanërisht për ne, qytetin dhe klubin. Një klub si Juventusi, për historinë dhe markën e tij, nuk mund të mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, edhe për arsye financiare”.

“Ne duhet të punojmë shumë dhe të fokusohemi në këtë muaj të fundit. Kur e nisëm sezonin, objektivi ishte kualifikimi në Ligën e Kampionëve dhe klubi e ka konfirmuar. Objektivi tjetër ishte Kupa e Italisë. Është e rëndësishme të jesh ende në garë. Zakonisht shumë gjëra përcaktohen në muajin e fundit, por të jesh këtu është e rëndësishme. Tani, ne duhet të arrijmë objektivat”, përfundoi italiani.