Alicia Keys flet për vendimin për të hequr dorë nga makijazhi: Ishte një moment rebelimi

Alicia Keys u ul për një bisedë me revistën InStyle për kopertinën e saj të qershorit 2023.

Muzikantja 42-vjeçare – e cila performoi në Good Morning America këtë muaj – iu drejtua zgjedhjes së saj të famshme për të hequr dorë nga grimi në vitin 2016.

“Kur pata momentin tim rebel, të cilin padyshim e dëshmoi bota me mua, sapo po njihja veten time”, pranoi ajo për publikimin, shkruan DailyMail.

Artisti muzikor tha gjithashtu: “Kam kaluar përmes përvojës sime duke u ndjerë vërtet rebele për atë që njerëzit më thoshin, për atë që po më thoshte bota, shoqëria, si duhej të dukesha sepse rashë në atë, u pajtova në të”.

Tema u ngrit teksa nëna e dy fëmijëve – e cila ndan djemtë Egypt, 12 vjeç dhe Genesis, 8 vjeç, me bashkëshortin Swizz Beatz – diskutoi për markën e saj, të quajtur Keys Soulcare.

Linja u ofron konsumatorëve produkte duke filluar nga kujdesi për trupin tek grimi e deri te qirinjtë.

Kur Alicia krijoi linjën në vitin 2020, ajo i tha People “ka të bëjë me mënyrën se si ne po edukojmë veten”.

Alicia fillimisht doli pa grim në një fotosesion, i cili çoi që ylli të realizonte.

Ajo tha se ai fotosesion e bëri të ndihej “më e forta, më e fuqizuara, më e lira dhe sinqerisht më e bukura që jam ndjerë ndonjëherë”.

Në intervistën për InStyle, këngëtarja shpjegoi se si ndërtimi i marrëdhënies së saj me brendësinë e saj ndikoi në vendimin e saj për të ripërfshirë kozmetikën në bukurinë e saj.

“Ndërsa fillova të futem më shumë në atë marrëdhënie personale me veten time, atëherë fillova të kuptoja, “Mirë, nuk ka të bëjë me ndonjë gjë specifike”.

“Nuk ka të bëjë me grimin ose pa grim. Nuk bëhet fjalë për bojë për vetulla ose pa rimel. Nuk bëhet fjalë për buzëkuq ose pa buzëkuq. Nuk bëhet fjalë për këtë”, është shprehur artistja.

“Për çfarë bëhet fjalë, si dëshironi të shpreheni dhe çfarë hapësire dëshironi të pretendoni për veten tuaj? Dhe çfarë kufijsh dëshironi për veten tuaj?”, vuri në dukje ajo.

Teksa ylli hyri në Instagram të enjten për të promovuar intervistën, ajo u hap me 26.6 milionë ndjekësit e saj.

“Bota është kaq…. fizike. E dini, ju nuk jeni mësuar me të vërtetë për gjërat shpirtërore, nuk jeni mësuar se sa e rëndësishme është të jesh një person i plotë përbrenda”, tha ajo.

“Lëkura ime nuk filloi të ndryshojë derisa ndryshova energjinë rreth meje dhe brenda meje”, tha Keys.

Diku tjetër në artikull, Alicia preku stresin për t’u bërë e famshme në një moshë të re.

“Thjesht po merresha me shumë energji toksike dhe stres dhe gjëra që nuk dija si t’i trajtoja, çfarë të bëja në lidhje me të apo si t’i rregulloja”, tha ajo.

Ndërsa rritej, ajo zbuloi mënyra për të menaxhuar emocionet e saj përmes eksperimentimit dhe zbulimit të vetvetes.

“Mendoj se gjëja më e madhe që kam mësuar është të kem atë marrëdhënie me veten. Pra, ju e dini se si t’i rregulloni këto emocione ose këta faktorë stresi”, përfundoi ylli.

“Është me të vërtetë një hap për të gjetur jo vetëm paqen tuaj, por pastaj bukurinë tuaj të brendshme, sepse ajo vjen nga ajo hapësirë”, tha ajo për revistën.