Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore për urdhër-arrestin e Putinit

epa08405219 Russian President Vladimir Putin attends a videoconference on the implementation of economy relief measures amid the ongoing coronavirus COVID-19 pandemic at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow, Russia, 06 May 2020. Russian President Vladimir Putin extended the current nationwide lockdown with home quarantine orders until 11 May 2020 in a bid to slow down the spread of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore në rast se Vladimir Putin, subjekt i një urdhër-arresti për krime lufte, do të marrë pjesë në samitin e ekonomive në zhvillim të BRICS në Johannesburg në gusht, tha sot ministrja e Jashtme Naledi Pandor.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër për presidentin rus në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës, dhe Afrikës së Jugut si një anëtare e ICC teorikisht do t’i kërkohet ta arrestojë atë nëse ai merr pjesë në samitin e BRICS.

“Qeveria jonë aktualisht po shikon se cilat janë opsionet ligjore në lidhje me këtë çështje dhe unë kam treguar se është diçka që presidenti do të jetë personi më i mirë për të folur për këtë pasi të ketë arritur një përfundim“- u tha Pandor gazetarëve në margjinat e një takimi të ministrave të jashtëm të BRICS në Cape Town.

“Ftesat janë lëshuar për të gjithë krerët e shteteve nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut për samitin e 22-24 Agusut në Johannesburg”, shtoi ajo.

GJNP lëshoi ​​urdhrin për Putinin në mars dhe e akuzoi atë për krim lufte për dëbimin me forcë të fëmijëve nga territori i pushtuar nga Rusia në Ukrainë. Moska i mohon akuzat.

 

Top Channel