A po shkon lufta në Ukrainë drejt fundit!?

Pritet të vendosen sanksione për më shumë se 100 persona që kanë lidhje me Putinin

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss pritet të shpallë sanksione të reja nesër për më shumë se 100 individë me lidhje me regjimin e presidentit rus Vladimir Putin, ka mësuar BBC, transmeton “Bota sot”.

Kjo do të bëhet përmes legjislacionit emergjent të miratuar si pjesë e projektligjit për krimin ekonomik – i cili pritet të kalojë në ligj më vonë të hënën.

Spanja sekuestron jahtin e aleatit të Putinit, kushtonte më shumë se 140 milionë dollarë

Spanja ka sekuestruar përkohësisht jahtin e një oligarku rus në Barcelonë, në vlerë prej 140 milionë dollarësh.

Dy burime i thanë Reuters se anija i përkiste kreut të konglomeratit shtetëror rus Rostec, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin.

Superjahti 85 metra Valerie thuhet se i përket Sergei Chemezov, një ish oficeri i KGB-së që drejton Rostec, transmeton “Bota sot”.

“Sot ne sekuestruam një jaht që i përket një prej oligarkëve kryesorë,” tha kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në televizionin La Sexta.

“Po flasim për një jaht që vlerësojmë se vlen 140 milionë dollarë”.

Faqja e monitorimit Marine Traffic tha se jahte të lidhura me dy oligarkë të tjerë që nuk janë sanksionuar ende janë ankoruar pranë Barcelonës.

Biden i del në ndihmë Ukrainës: Ne do të dërgojmë para, ushqim dhe ndihmë për të shpëtuar jetët e ukrainasve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se do të sigurohet që Ukraina të ketë armë për t’u mbrojtur kundër pushtuesit rus.

Biden tha se do të dërgojnë para, ushqim e ndihma në Ukrainë.

“Ne do të sigurohemi që Ukraina të ketë armë për t’u mbrojtur kundër forcës pushtuese ruse. 

Ne do të dërgojmë para, ushqim dhe ndihmë për të shpëtuar jetët e ukrainasve. Ne do t’i mirëpresim refugjatët ukrainas krahëhapur“.

Skenari rus për përdorimin e armëve bërthamore/ Reagon Ministria e Mbrojtjes së Britanisë

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe ka paralajmëruar se Rusia mund të planifikojë të përdorë armë kimike ose biologjike në një operacion “me flamur të rremë”.

Ministria hodhi poshtë akuzat e Rusisë se kinse Ukraina synon të përdorë armë kimike ose biologjike.

Në vend të kësaj, ministria e Britanisë tha se Rusia mund të planifikojë të përdorë armë të tilla “në formën e një sulmi të falsifikuar” ose një “zbulimi” të inskenuar të agjentëve, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Ministria e Mbrojtjes tha se inteligjenca sugjeron se Rusia “ka të ngjarë të synonte të përdorte operacione me “flamur të rremë” për të justifikuar pushtimin e tyre fillestar të Ukrainës më 24 shkurt”.

BE miraton grupin e katërt të sanksioneve ndaj Moskës

Bashkimi Evropian ka miratuar një grup të katërt sanksionesh për të ndëshkuar Moskën për pushtimin e saj në Ukrainë, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Franca, e cila mban presidencën e BE-së, tha në një deklaratë se blloku 27-vendesh kishte miratuar një paketë që synon “individët dhe subjektet e përfshira në agresionin kundër Ukrainës”, si dhe sektorë të ekonomisë ruse.

BE-ja ka miratuar masa të ashpra kundër presidentit rus Vladimir Putin, sistemit financiar të Rusisë dhe oligarkëve të vendit që nga fillimi i luftës muajin e kaluar.

Javën e kaluar, ajo ra dakord të godasë 160 individë me sanksione të mëtejshme dhe shtoi kufizime të reja në eksportin e teknologjisë së lundrimit detar dhe radio komunikimit.

Ligji i ri rus synon të vërë avionët e huaj në përdorim të brendshëm

Presidenti Putin ka miratuar zbatimin e një ligji të ri duke e bërë më të vështirë për kompanitë e huaja të qiradhënies së avionëve riposedimin e avionëve të tyre pasi sanksionet perëndimore kanë filluar të hyjnë në fuqi, raporton BBC përcjell “Bota sot|. Ligji i ri do të lejojë që avionët e huaj të regjistrohen në Rusi “për të siguruar funksionimin e pandërprerë të aktiviteteve në fushën e aviacionit civil“.

Kritikët thonë se kjo do të lejojë Rusinë të sekuestrojë aeroplanët në pronësi private dhe t’i vërë në përdorim të brendshëm në vendin e gjerë. Linjat ajrore ruse kanë 515 avionë të marrë me qira nga jashtë me vlerë rreth 10 miliardë dollarë (7.7 miliardë paund). Pronarët e huaj kanë afat deri më 28 mars për t’i kthyer ato nga kompanitë ruse përpara se të fillojnë sanksionet.

Por, siç shpjegon korrespondenti i biznesit të BBC-së, Theo Leggett, është një gjë të vjedhësh avionë, është krejt tjetër t’i mbash ata të funksionojnë për një kohë të gjatë. Nëse Rusia do të vazhdojë dhe do të konfiskojë avionë në pronësi të huaj, ajo menjëherë do të luftojë për t’i mirëmbajtur ato.

Përforcimi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës është prioriteti kryesor

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës ka lavdëruar ata që mbrojnë vendin dhe ka thënë se forcimi i aftësive ajrore dhe raketore janë tani prioriteti kryesor. “Ne po punojmë gjatë gjithë kohës për të marrë mbështetjen përkatëse ose për të blerë armatimin e kërkuar”, shkruan Oleksiy Reznikov në një postim në Facebook. Mbrojtësit tanë, burrat dhe gratë tona të guximshme po vazhdojnë t’u shkaktojnë humbje të konsiderueshme pushtuesve rusë çdo ditë,” thotë ai.

Ushtria jonë, rojet kombëtare dhe kufitare, ushtarët nga të gjithë sektorët e mbrojtjes po i kthejnë vazhdimisht këta mysafirë të paftuar në shtëpi”. Reznikov vazhdon duke thënë se ushtria ukrainase është “ndër më të mirat në botë dhe më e forta në Evropë”.

Rusia kërkon ndihmë ushqimore dhe ushtarake nga Kina 

Në mes të luftës në Ukrainë, Rusia ka kërkuar ndihmë ushtarake dhe financiare nga Kina.

Një nga ndihmat që kërkoi Rusia ishin komplete ushqimore ushtarake të paketuara paraprakisht, që nuk prishen, të njohura në SHBA si “vakt, gati për t’u ngrënë”, njoftojnë dy burimeve të njohura me këtë çështje për CNN, përcjell “Bota sot”

Kërkesa nënvizon sfidat bazë logjistike që analistët dhe zyrtarët ushtarakë thonë se kanë penguar përparimin rus në Ukrainë – dhe ngre pyetje në lidhje me gatishmërinë themelore të ushtrisë ruse.

Njësitë e vendosura përpara kanë tejkaluar në mënyrë rutinore kolonat e tyre të furnizimit dhe raportet me burim të hapur kanë treguar se trupat ruse hyjnë në dyqane ushqimore në kërkim të ushqimit ndërsa pushtimi ka përparuar.

Një nga burimet sugjeroi se ushqimi mund të ishte një kërkesë që Kina do të ishte e gatshme ta përmbushte..

SHBA ka informacione që tregojnë se Kina është shprehur e hapur për t’i ofruar Rusisë ndihmën e kërkuar ushtarake dhe financiare si pjesë e luftës së saj kundër Ukrainës, tha një zyrtar perëndimor dhe një diplomat amerikan për CNN.

Nuk është ende e qartë nëse Kina synon t’i ofrojë Rusisë atë ndihmë, thonë zyrtarët amerikanë të njohur me inteligjencën për CNN. Por gjatë një takimi intensiv shtatë-orësh në Romë, një ndihmës i lartë i Presidentit të SHBA Joe Biden paralajmëroi homologun e tij kinez për “imlikimet dhe pasojat e mundshme” për Kinën që duhet të ketë mbështetjen për Rusinë, tha një zyrtar i lartë i administratës.

***

Më shumë lajme tani pas raportimit tonë të mëparshëm për protestuesin kundër luftës, e cili vrapoi në serinë e një kanali televiziv të kontrolluar nga shteti rus me një tabelë ku shkruhej: “Ata po ju gënjejnë”. Para marifetit, i cili u transmetua drejtpërdrejt në Channel One të Rusisë, protestuesja Marina Ovsyannikova regjistroi një video në të cilën ajo i quajti ngjarjet në Ukrainë një “krim”. “Më vjen turp që i lejova vetes të them gënjeshtra nga ekrani i televizionit.

Më vjen turp që lejova që rusët të shndërrohen në zombie,” shpjegoi Ovsyannikova, një redaktore në kanal. Ajo i bëri thirrje popullit rus të protestojë kundër luftës, duke thënë se vetëm ata mund të “ndalojnë çmendurinë”. Ovsyannikova tani është në paraburgim policor.

 Ukraina: Më shumë se 4,000 civilë janë evakuuar me sukses të hënën

Zëvendëskryeministrja ukrainase, Iryna Vereshchuk, ka thënë të hënën që më shumë se 4,000 civilë janë larguar me sukses nga konflikti.

Përmes një video-adresimi, Vereshchuk ka thënë se evakuimet janë kryer përmes shtatë korridoreve humanitare.

Tri korridore tjera, kanë qenë të paqasshme për operim, ka shtuar ajo.

Vereshchuk ka akuzuar forcat ruse se po shënjestrojnë civilët e evakuuar në rajonin e Kievit.

Rusia ka dënuar vazhdimisht pretendimet e Ukrainës se është duke shënjestruar civilët e evakuuar.

Të shtunën, Ukraina ka akuzuar forcat ruse se kanë vrarë shtatë civilë në një sulm, teksa ata kanë qenë duke u larguar nga fshati Peremoha afër Kievit.

Shtëpia e Bardhë: Sullivan dhe Yang patën “diskutime substanciale”

Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan është takuar të hënën me diplomatin e lartë të Partisë Komuniste të Kinës, Yang Jiechi në Romë, dhe ka “përmendur në mënyrë direkte” shqetësimin për mbështetjen e Kinës për Rusinë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka dërguar Sullivanin në Romë për të takuar Yang-un, pas shqetësimeve se Pekini është duke përhapur dezinformatat ruse dhe mund t’i ndihmojë Moskës për t’iu ikur sanksioneve ekonomike të Perëndimit.

Mbështetja ndaj Rusisë, pas pushtimit që ka nisur Moska në Ukrainë, do të kishte ndikim për marrëdhëniet e Kinës në gjithë botën, përfshirë aleatët amerikanë, partnerët në Evropë dhe rajonin e Indo-Paqësorit, ka thënë Price para mediave.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Sullivan dhe Yang kanë diskutuar “një mori çështjesh të lidhura me marrëdhëniet SHBA-Kinë”, dhe “diskutime substanciale për luftën e Rusisë në Ukrainë”.

Para takimeve, Sullivan ka paralajmëruar Kinën që të shmangë ndihmën për Rusinë, ashtu që ajo t’iu ikë sanksioneve.

“Ne nuk do të lejojmë këtë gjë”, ka thënë ai.

Rusia ka hedhur poshtë sugjerimet se po kërkon ndihmën e Kinës.

Gjenerali amerikan vjen me një parashikim: Edhe kaq ditë do të dorëzohet ushtria ruse

Presidenti rus Vladimir Putin me ushtrinë e tij po lëshon terror në të gjithë Ukrainën, ku çdo ditë po vdesin dhjetëra persona dhe bombardohen objekte të ndryshme.

Duke parë këto zhvillime, gjenerali amerikan Ben Hodges tha se forcat ruse janë rreth “dhjetë ditë” nga mbarimi i burimeve ushtarake.

“Rusët shkuan në Yavoriv, jashtë qytetit të Lviv, pjesërisht për të demonstruar se ata mund të arrijnë t’i ndalin linjat e komunikimit që sjellin furnizime dhe mbështetje nga Polonia në Ukrainë. Unë nuk mendoj se duhet të reagojmë tepër ndaj kësaj.

Rusët, mendoj, janë rreth dhjetë ditë larg asaj që quhet pika kulmore, kur thjesht nuk kanë më municione dhe as fuqi ushtarake për të vazhduar sulmin e tyre”, deklaroi Hodges për Fox News, përcjell “Bota sot”.

​BBC: Përparimi i Rusisë është ndalur pothuajse plotësisht

Përparimi i Rusisë në Ukrainë është ndalur pothuajse plotësisht, kryesisht për shkak të rezistencës ukrainase, sipas një zyrtari të Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së të hënën.

Sipas tij, nuk ka pasur përparim të rëndësishëm nga ushtria ruse në Kiev dhe forcat e armatosura janë ndalur në aeroportin Hostomel në veriperëndim të kryeqytetit.

Ai shtoi se një kolonë prej 50 deri në 60 automjete po lëvizte drejt Izjum, një qytet në verilindje të Kharkiv.

Por deri më tani, nuk ka asnjë tregues se ushtria ruse është duke u forcuar me municion apo ushtarë, tha ai.

Zyrtari tha gjithashtu se nuk kishte personel ushtarak amerikan, kontraktues apo punëtorë civilë në bazën ushtarake amerikane në qytetin ukrainas të Jaworiv pranë kufirit me Poloninë, ku të paktën 35 njerëz u vranë në një sulm rus gjatë fundjavës.

Një paketë ndihme ushtarake prej 350 milionë dollarësh mbërriti në Ukrainë gjatë fundjavës, por 200 milionë dollarë shtesë për mbrojtje nuk janë dërguar ende, tha zyrtari, transmeton BBC.

FMN: Ekonomia ukrainase do të tkurret për 10 për qind

Ekonomia ukrainase pritet të tkurret për 10 për qind këtë vit, si rezultat i pushtimit rus, mirëpo situata mund të përkeqësohet shpejt nëse konflikti vazhdon, ka thënë të hënën Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Raporti, i cili është përgatitur para ndarjes së 1.4 miliard dollarëve si financim urgjent i FMN-së për Ukrainën, paralajmëron se ekonomia e shtetit mund të tkurret për 25 deri në 35 për qind, bazuar në të dhënat e bruto-prodhimit të brendshëm nga Iraku, Libani dhe shtetet tjera në luftë.

Ivanna Vladkova Hollar, shefe e FMN-së për Ukrainën, ka thënë se autoritetet ukrainase janë duke bërë “përpjekje të jashtëzakonshme” për qarkullim të ekonomisë dhe sistemeve financiare gjatë kohës së luftës.

​GJND vendos për padinë e Ukrainës kundër Rusisë më 16 mars

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë (GJND) njoftoi sot se do të miratojë një vendim mbi padinë e Ukrainës kundër Rusisë më 16 mars, raporton Reuters.

Vetëm delegacioni ukrainas doli në seancat dëgjimore para gjykatës së OKB-së në Hagë, ndërsa pala ruse vendosi të mos merr pjesë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, më herët deklaroi se përfaqësuesit e Moskës nuk marrin pjesë në seancat e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të OKB-së, pasi “çështja e një operacioni special ushtarak në Ukrainë është jashtë juridiksionit të saj”.

Në padinë e Kievit zyrtar thuhet se pretendimi i Rusisë se pushtoi Ukrainën për të parandaluar gjenocidin është i rremë dhe nga gjyqtarët kërkohet që të urdhërojnë Moskën zyrtare të ndalojë sulmet.

​Jansha: Rusët po kryejnë spastrim etnik në Ukrainë, nuk ka ende negociata reale

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha deklaroi sot se disa veprime të ushtrisë ruse në agresionin kundër Ukrainës i kujtojnë spastrimin etnik.

“Ajo që po ndodh në Ukrainë nuk është vetëm luftë, por spastrim etnik i qyteteve të Ukrainës përgjatë Detit të Zi,” tha Jansha në parlament, duke iu përgjigjur një pyetjeje parlamentare për luftën dhe duke krahasuar veprimet e ushtrisë ruse në fushatën e Mariupolit me situatën në BeH kur pasoi spastrimi etnik.

Lufta në Ukrainë do të përfundojë kur vetëm vendi, me ndihmën që merr, të jetë mjaft i fortë për të ndaluar depërtimin e trupave ruse, tha kryeministri slloven, duke shtuar se vetëm atëherë do të fillojnë negociatat reale dhe serioze, transmeton Hina.

“Nëse Rusia lejohet të ecë përpara në luftën e saj me Ukrainën, një perde e re e hekurt do të bjerë mbi atë pjesë të Evropës, me të gjitha pasojat e sigurisë dhe ekonomike”, tha kryeministri Jansha, duke shtuar se bota kishte ndryshuar aq shumë më 24 shkurt sa disa nuk mund ta kuptonin.

Ai shtoi se Sllovenia duhet të forcojë forcat e veta mbrojtëse në situatën e re dhe të përpiqet të zvogëlojë rreziqet nga mjedisi.

***

Uashingtoni thotë se e ka paralajmëruar Kinën se asnjë vend nuk do të jetë në gjendje të shpëtojë nga përpjekjet për të shpëtuar Rusinë, ndërsa Kremlini po lufton me sanksionet e vendosura për sulmin e tij ndaj Ukrainës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, “i ngriti drejtpërdrejt dhe shumë qartë” Pekinit shqetësimet e tij gjatë bisedimeve me një diplomat kryesor kinez, Yang Jiechi, në Romë, Itali, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ai tha se Amerika po vëzhgon me shumë vëmendje shkallën nëse Kina do të ofronte ndonjë mbështetje për pushtimin e Presidentit Putin.

Përpara takimit në Romë, zyrtarët amerikanë thanë se Rusia i kishte kërkuar tashmë Kinës ndihmë ushtarake. Pekini e përshkroi atë deklaratë të SHBA si dezinformatë.

Image

Jake Sullivan

***

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së për konfliktin në Ukrainë: Kjo luftë nuk do të ketë fitues, vetëm humbës

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për paqe në Ukrainë të hënën.

Image

Antonio Guterres

Ukraina është në zjarr. Vendi po shkatërrohet para syve të botës. Ndikimi mbi civilët po arrin përmasa të tmerrshme. Njerëz të panumërt të pafajshëm – përfshirë gra dhe fëmijë – janë vrarë,” tha ai duke iu drejtuar gazetarëve.

Guterres shtoi, “Pas goditjes nga forcat ruse, rrugët, aeroportet dhe shkollat ​​janë në gërmadha. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të paktën 24 objekte shëndetësore kanë pësuar sulme. Qindra mijëra njerëz janë pa ujë ose energji elektrike. Me çdo kalim Ora, dy gjëra janë gjithnjë e më të qarta: Së pari, ajo vazhdon të përkeqësohet. Së dyti, cilido qoftë rezultati, kjo luftë nuk do të ketë fitues, vetëm humbës.

Guterres tha se ai ka folur me disa liderë botërorë që kanë qenë në kontakt me liderin rus Vladimir Putin. Ai tha se janë duke punuar në përpjekje për ndërmjetësim.

Guterres nuk ka folur me Putinin që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë në fund të shkurtit.

I pyetur në lidhje me opinionin e tij për një zonë të ndaluar fluturimi, Guterres ishte i kujdesshëm në përgjigje, duke u thënë gazetarëve “ta konsiderojnë këtë mundësi si një rrezik përshkallëzimi që mund të krijojë një konflikt global. Ajo bazohet në atë analizë që unë mendoj se duhet të jemi të matur, edhe nëse e kuptoj tërheqjen dramatike të qeverisë ukrainase.

Zelensky do t’u drejtohet politikanëve amerikanë – SHBA e gatshme ta izolojë Rusinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do t’u drejtohet politikanëve amerikanë drejtpërdrejt përmes videolidhjes të mërkurën në mëngjes, thonë zyrtarët e Uashingtonit.

Image

Volodymyr Zelensky

Në një letër të përbashkët të parë nga BBC, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer dhe kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, thonë se ata “presin me padurim” të mirëpresin presidentin dhe t’i përcjellin “mbështetjen tonë popullit të Ukrainës teksa mbrojnë me guxim demokracinë”

Javën e kaluar, Zelensky mori një ovacion të fortë kur u mbajti një video fjalim deputetëve të Mbretërisë së Bashkuar në Dhomën e Komunave.

Ai do t’u drejtohet gjithashtu parlamentarëve kanadezë të martën./BS