8 vjeçari me një rekord të jashtëzakonshëm, mund Messin dhe Neymarin

8-vjeçari mund Messin dhe Neymar për t’u bërë sportisti më i ri që nënshkruan kontratë me Nike.

I riu i Santos FC, Kauan Basile është bërë sportisti më i ri ndonjëherë që ka nënshkruar një kontratë për Nike.

Braziliani është vetëm 8 vjeç; ndërsa Neymar dhe Leo Messi nënshkruan një kontratë të tillë kur ata ishin njëri 13 dhe tjetri 15 vjeç.

Sidoqoftë, rekordmbajtësi i mëparshëm ishte Rodrygo i Real Madrid i cili nënshkroi një marrëveshje me Nike në 11.

“Ai është një lojtar me një dëshirë të çmendur për të fituar. Ai zotëron shumë cilësi teknike,” i tha babai i Basile Andrezinho Clarion.

Një nga çmimet më të mëdha të 8-vjeçarit deri më tani është kampionati i futbollit më të mirë në Sao Paulo 2019.

Më poshtë mund të shihni një video të tij duke kontrolluar topin në mënyrë të hatashme:

O Kauan Basile tem 8 anos, joga no Santos, e ja assinou com a Nike. Lembrou os vídeos do Neymar na mesma idade.