Zelensky: Rusia po përpiqet të poshtërojë OKB-në me sulme ajrore në Kiev

Disa sulme ajrore ruse goditën kryeqytetin ukrainas Kiev të enjten ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, vizitoi qytetin për të takuar Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Në një fjalim gjatë natës, Zelensky dënoi sulmin, duke thënë kjo thotë shumë për qëndrimin e vërtetë të Rusisë ndaj institucioneve globale, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Zelensky akuzoi udhëheqjen ruse se po përpiqet të “poshtërojë OKB-në dhe gjithçka që përfaqëson organizata”, duke shtuar se “kërkon një përgjigje të fortë”.

“Sulmet ruse në qytete të tjera anembanë vendit, duke përfshirë Fastiv dhe Odesa, dëshmojnë edhe një herë se ne nuk mund ta lëmë rojen tonë poshtë”, tha ai.

“Ne nuk mund të mendojmë se lufta ka mbaruar. Ne ende duhet të luftojmë. Ne ende duhet të dëbojmë pushtuesit,” shtoi ai.

Zelensky theksoi se ishte e rëndësishme që shefi i OKB-së të vizitonte vendet e varrezave masive në Borodyanka dhe rajonin e Kievit, për të parë me sytë e tij se çfarë kishin bërë pushtuesit rusë atje.