Zbriti në fushë me “kalamajtë”, Liverpooli eliminohet nga Aston Villa

Ashtu sikurse pritej, Liverpooli zbriti në fushë me emra krejt të rinj në sfidën me Aston Villan në çerekfinale të Kupës së Ligës (Carabao Cup), duke u eliminuar me “dëshirë” nga kompeticioni (skuadra e parë ka udhëtuar drejt Arabisë Saudite për gjysmëfinalen e Botërorit të Klubeve). Në “Villa Park” të Birminghamit vendësit fituan thellë 5-0, duke e vulosur kapitullimin e “The Reds” që në pjesën e parë.

Goli i Hourihane, autogoli i Boyes dhe dygolëshi i Kodjia i djanë epërsinë e katërfishtë Aston Villas në 45 minutat e para, diferencë që shkoi në 5-0 në me golin e Ëesley në kohën shtesë.

Një eliminim i pritshëm i Liverpoolit, që brenda 24 orëve detyrohet të luajë dy ndeshje, ndonëse me skuadra të ndryshme. Një rast unikal ky në historinë e futbollit.