Von der Leyen: Rusia dhe Kina duan të forcojnë statusin e tyre në Ballkanin Perëndimor

epa09846777 European Commission President Ursula von der Leyen arrives for the European Council Summit in Brussels, Belgium, 24 March 2022. The European Council summit starts with the participation of US President Joe Biden to address Russia's ongoing military aggression against Ukraine. After that, Head of States will continue discussions on how best to support Ukraine in these dramatic circumstances. EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Rusia dhe Kina po përpiqen të forcojnë ndikimin e tyre në Ballkanin Perëndimor pas luftës në Ukrainë, tha sot presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“A do të mbizotërojnë autokracitë dhe sundimi i më të fortëve, apo do të mbizotërojë demokracia dhe shteti i së drejtës?”, pyeti von der Leyen në Tiranë kur mbërriti në një samit të liderëve të BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Kjo turbulencë vihet re edhe në Ballkanin Perëndimor. “Rusia po përpiqet të ndikojë, Kina po përpiqet të ndikojë”, shtoi ajo. Ajo theksoi se vendet duhet të zgjedhin nëse do të jenë në anën e Bashkimit Evropian.

“A jeni në anën e demokracisë, pra Bashkimit Evropian, miku dhe partneri juaj, apo dëshironi të shkoni në anën tjetër”, tha Von der Leyen, duke theksuar se Bashkimi Evropian është investitori më i madh në rajon.

Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, përveç Serbisë, iu bashkuan sanksioneve të BE-së kundër Rusisë. Në prag të samitit, presidenti i Serbisë hodhi poshtë pretendimet se vendi i tij është shumë afër Rusisë.

“Serbia është një vend i pavarur. Jemi në rrugën evropiane dhe do të qëndrojmë në të”, tha Vuçiq.

Kryetari i Këshillit Evropian Charles Michel tha se e ardhmja e fëmijëve tanë do të jetë më e sigurt dhe më e begatë me Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE deri në fund të vitit, tha presidentja e Kosovës Vjosa Osmani pasi vendet e BE-së së fundmi miratuan një regjim pa viza për Kosovën nga viti 2024.

Osmani theksoi se Kosova mbështet politikën e jashtme dhe të sigurisë së BE-së, duke përfshirë respektimin e sanksioneve ndaj Rusisë, si dhe refuzimin e çdo ndikimi malinj të faktorëve si Rusia dhe Kina.

Liderët diskutuan gjithashtu për integrimin e Ballkanit Perëndimor në tregun e përbashkët të BE-së, rritjen e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, etj.

Muajin e kaluar, Komisioni Evropian propozoi një paketë mbështetjeje për energjinë me vlerë një miliard euro për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor kundër çmimeve të larta të energjisë dhe varësisë nga karburantet fosile ruse.

Liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor nënshkruan sot një deklaratë për fillimin vullnetar të uljes së tarifave të roaming-ut, me mundësi pezullimi të plotë deri në vitin 2027. Udhëheqësit e BE-së pritet gjithashtu të diskutojnë migrimin e parregullt në BE.

Më shumë se 120,000 kalime të paligjshme kufitare u zbuluan në të ashtuquajturën rrugë të Ballkanit Perëndimor në dhjetë muajt e parë të vitit 2022, një rritje prej rreth 70 për qind krahasuar me një vit më parë, sipas të dhënave nga Frontex, agjencia e mbrojtjes së kufijve të BE-së.

Komisioni u bëri thirrje vendeve të Ballkanit Perëndimor të forcojnë kontrollet kufitare dhe deportimet dhe të shtrëngojnë regjimin e vizave për vendet e treta. Komisioni shpreson që më pak emigrantë të paligjshëm do të arrijnë në BE nëse vendet e Ballkanit Perëndimor ndalojnë lejimin e shtetasve të vendeve të treta të hyjnë në vend pa vizë nëse është e pamundur të hyjnë në Bashkimin Evropian pa vizë.