Virusi korona, rritet sërish numri i viktimave në Itali

epa08289756 Healthcare workers wear containment suits due to the Coronavirus emergency in Rome, Italy, 12 March 2020. Tough lockdown measures kicked in throughout Italy on 12 March after Prime Minister Giuseppe Conte announced late on 11 March that all non-essential shops should close as part of the efforts to contain the ongoing pandemic of the COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Italia ka regjistruar në 24 orët e fundit 575 viktima, 50 viktima më shumë se një ditë më parë.

Raste pozitive të shënuara më shumë se një ditë më parë janë sot 3493 e numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga nisja e pandemisë e deri më sot është 172 434.

Në 24 orët e fundit është regjistrtuar një rritje e lartë e numrit të pacientëve të shëruar.

Janë 2563 më shumë se një ditë më parë, duke e çuar numrin e tyre në 42727.

Përmirësohet ndjeshëm numri i pacientëve të shtruar në repartet spitalore. Sot janë 25 786, 1107 pacientë më pak se dje.

Në terapi intesive në 24 orët e fundit janë 124 pacientë më pak dhe numri i përgjithshëm i tyre është 2812.

Në rajonin e Lombardisë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 1041 raste pozitive e 243 vitkima.

Deri më sot numri i testimeve të kryer në Itali 1 ,244,108.