Ukraina hedh poshtë akuzat e Serbisë për kërcënime me bombë në fluturimet drejt Rusisë

Ukraina ka hedhur poshtë akuzat nga Serbia se shërbimi sekret i vendit qëndron pas një sërë kërcënimesh me bomba të rreme në fluturimet e Air Serbia për në Rusi.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, disa fluturime për në Moskë dhe Shën Petersburg janë vonuar ose janë detyruar të kthehen në Beograd pas kërcënimeve anonime me bomba që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë më 24 shkurt.

Dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka pohuar se shërbimet e huaja të inteligjencës në Ukrainë dhe një vend i paidentifikuar i BE-së janë përgjegjës, pa dhënë prova.

Veç kësaj, zyrtarë të tjerë serbë kanë pretenduar se emailet kërcënuese janë dërguar në Serbi ose nga Ukraina ose nga Polonia.

Por zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko i ka hedhur poshtë akuzat si “të pabaza” dhe “të pavërteta”.

“Deklaratat e [Vuçiqit] për përfshirjen e pretenduar të Ukrainës në kërcënimet me bomba ndaj transportuesve ajrorë serbë që fluturojnë në Rusi janë të rreme”, tha Nikolenko në një deklaratë.

Serbia ka votuar në favor të rezolutave të OKB-së që dënojnë masakrën e përgjakshme të Rusisë në Ukrainë, por deri më tani ka refuzuar bashkimin me sanksionet ndërkombëtare kundër aleatëve të saj në Moskë, duke përmendur statusin e saj neutral.

Siç vë në pah Euronews, vetëm linja ajrore kombëtare e Serbisë dhe kompanitë ajrore turke nuk i janë bashkuar sanksioneve të fluturimeve të BE-së kundër Rusisë.

Vuçiq ka thënë se ndonëse fluturimet e Air Serbia drejt Rusisë nuk po sjellin fitim, ato do të vazhdojnë “si një çështje e parimit tonë”.