“U këput në mes”: Ura bie në lumin Iowa pas përmbytjeve të mëdha

Një urë është shembur në një lumë në Iowa pas disa ditësh reshje shiu.

Një video e shpërndarë në X, dikur Twitter, tregon urën hekurudhore të zhytur në lumin Big Sioux, shkruajnë mediat e huaja.

Shembja ndodhi rreth orës 22:40 të së dielës mbrëma, thanë autoritetet për Sioux City Journal.

“Ajo ‘u këput’ në qendër dhe aktualisht është në lumë”, ka thënë Drejtori i Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Union, Jason Westcott.

Ura hekurudhore lidhte Sioux City, Iowa, me North Sioux City në Dakotën e Jugut.

Guvernatori Kim Reynolds ditët e fundit ka lëshuar shpallje fatkeqësish për 21 qarqe në Iowa-n veriore, duke përfshirë Woodbury, ku ndodhet ura.

Shteti ka përjetuar shira të dendur dhe përmbytje, me disa lumenj që kanë arritur nivele rekord.