Turqia ka rrëzuar dy aeroplanë të prodhimit rus në Siri

Bilanci i Operacionit Mburoja e Pranverës e ndërmarr nga Turqi në veri të Sirisë kundër Asadit /mbështetur nga Rusia dhe Irani pas vrasjes së 34 ushtarëve turq deri më tani:

– 2.212 ushtarë të regjimit të neutralizuar në mesin e të cilëve 5 gjeneral
– 2 aeroplan luftarak prodhim rus SU24
– 8 helikopter,
– 103 tanke,
-72 topa/ howitzers / CNRA,
– 3 sisteme të mbrojtjes ajrore/ prodhim rus
– 2 fabrika të prodhimit të armëve kimike
– 2 aeroporte ushtarke