Turqia dhe Egjipti emërojnë ambasadorë për të rivendosur marrëdhëniet diplomatike

Turqia dhe Egjipti kanë emëruar ambasadorë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve në nivelin më të lartë diplomatik.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga ministria e jashtme turke të martën, Kajro dhe Ankaraja thanë se Turqia emëroi Salih Mutlu Sen si ambasador të saj në Kajro dhe Egjipti nga ana e saj emëroi Amr Elhamamy si ambasadorin e saj në Ankara.

“Ngritja e nivelit të marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve u zbatua në përputhje me vendimin e marrë nga presidentët e dy vendeve”, thuhet në deklaratë.

“Ky hap synon rinormalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe pasqyron vullnetin e ndërsjellë për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe në interes të popujve turk dhe egjiptian”.

Njoftimi vjen pasi Ankaraja dhe Kajro kanë ndërmarrë hapa për të thyer akullin në muajt e fundit, veçanërisht pas tërmeteve vdekjeprurëse në Turqi në shkurt dhe rizgjedhjes së Erdoganit në maj.

Erdogan i bëri një ftesë el-Sissit kur ai i telefonoi për ta uruar për fitoren e tij.

Presidenti egjiptian e mirëpriti ftesën, raportuan mediat turke dhe thanë se el-Sissi mund të vizitojë Ankaranë menjëherë pas festave të Kurban Bajramit, i njohur gjithashtu si Kurban Bajrami.

Ndërsa ministri i Jashtëm Hakan Fidan, i cili luajti një rol të rëndësishëm në ringjalljen e marrëdhënieve të tensionuara mes dy vendeve, mund të vizitojë Egjiptin edhe në tre muajt e ardhshëm, thanë burime diplomatike.

Marrëdhëniet diplomatike midis Turqisë dhe Egjiptit janë mbajtur në nivelin e të ngarkuarit me punë nga të dyja palët që nga grushti ushtarak i Egjiptit i vitit 2013, i cili përmbysi presidentin e ndjerë Mohammed Morsi.