Trump: Rusia po kryen gjenocid

Ish-presidenti amerikan i është bashkuar Joe Biden-it duke e quajtur atë që po ndodh në Ukrainë një “gjenocid”.

Biden i bëri komentet në fillim të kësaj jave, duke konfirmuar më vonë se kjo ishte pikërisht ajo që ai donte të thoshte.

“Është kaq e trishtueshme të shikosh. Dhe tani shtojini kësaj çfarë po ndodh në Ukrainë – ky është gjenocid. Ajo që po ndodh në Ukrainë, njerëzit nuk kanë parë kurrë diçka të tillë më parë”, ishin fjalët e Trump.

Trump shpesh lavdëroi presidentitn rus Vladimir Putin, ndërsa ishte në Rusi dhe u detyrua të mohonte disa pretendime se ai ishte ndihmuar në detyrë nga një operacion i Kremlinit.

Ai gjithashtu kërcënoi se do të ndalonte ndihmën ushtarake nga Ukraina në një moment për shkak të grindjes së tij me familjen Biden – duke çuar në shkarkimin e tij./21Media