Tragjedi në Tajlandë, ushtari vret 20 persona, pamjet makabre i poston në rrjetet sociale

Një ushtar ka vrarë 20 njerëz dhe ka plagosur dhjetra të tjerë në një në një përleshje arme në qytetin Thai Nakhon Ratchasima. Jakraphanth Thomma, një oficer i ri, vrau oficerin e tij komando para se të vidhte armë nga një kamp ushtarak, tha një zëdhënës i mbrojtjes për BBC Thai.

I dyshuari më pas u largua në qendër të qytetit dhe hyri në një Pazar. I dyshuari, motivet e të cilit mbeten të paqarta, postoi imazhe nga sulmi i tij në faqet e mediave sociale.

Si ndodhi sulmi?

Filloi në Nakhon Ratchasima, i njohur gjithashtu si Korat, në orët e vona të pasdites në kampin ushtarak Suatham Phithak, ku u vra oficeri komando, Kol Anantharot Krasae.

The Post raporton se një grua 63-vjeçare dhe një ushtar tjetër u vranë atje.

Policia tajlandeze ka vendosur një poster të personit të kërkuar në faqen e Facebook. I dyshuari vodhi armë dhe municion nga kampi përpara se të merrte një automjet të tipit Humvee.

Autori i shpallur ne kerkim

Ai më pas hapi zjarr përpara se të arrinte në qendrën tregtare Terminal 21. Pamjet e mediave lokale tregojnë të dyshuarin duke dalë nga automjeti i tij dhe duke gjuajtur me të shtëna ndërsa njerëzit ikin.

Pamjet CCTV e tregojnë atë brenda qendrës tregtare me një pushkë të ngritur, ndërsa më tej shihet një zjarr jashtë ndërtesës, që besohet se u shkaktua nga një bombol gazi që shpërtheu kur u godit me një plumb. Njëri nga postimet në mediat sociale të të dyshuarit tregon të riun me flakët në sfond.

Pamjet e zjarrit

“Personi i armatosur përdori një mitraloz dhe qëlloi viktima të pafajshëm duke rezultuar në shumë të plagosur dhe të vdekur,” tha zëdhënësi i qeverisë Krissana Pattanacharoen për Agence France-Presse. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Lt Gen Kongcheep Tantravanich konfirmoi se 20 vetë ishin vrarë.

Cila është situata tani?

Autoritetet kanë mbyllur qendrën tregtare ndërsa përpiqen të kapin ushtarin, i cili dyshohet se është brenda ndërtesës. Policia ka paralajmëruar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi.

Zona ku ndodhi sulmi me armë

Bangkok Post raportoi se i dyshuari, 32 vjeç, ka marrë peng disa persona brenda ndërtesës, por kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht. Autori postoi në mediat sociale pamje gjatë sulmit, duket pyetur nëse duhet të dorëzohej. Faqja e tij tashmë në Facebook është mbyllur.

Vetë gjiganti i teknologjisë shkruan: “Zemrat tona janë me viktimat, familjet e tyre dhe komunitetin e prekur nga kjo tragjedi në Tajlandë. Nuk ka vend në Facebook për njerëzit që kryejnë këtë lloj mizori, as nuk lejojmë që njerëzit të lavdërojnë ose mbështesin këtë sulm.”