Toka arrin temperaturat rekord, priten ndryshime ekstreme klimaterike gjatë vitit

Arritja e objektivit për mbajtjen e ngrohjes globale afatgjatë në 1.5 gradë Celsius, duket se po bëhet e vështirë dhe e paarritshme.

Ekspertët e klimës u mblodhën në Bon në fillim të qershorit për t’u përgatitur për bisedimet vjetore të këtij viti për klimën në nëntor, pasi temperaturat mesatare globale të ajrit në sipërfaqe ishin më shumë se 1.5 C mbi nivelet para-industriale për disa ditë.

Megjithëse temperaturat mesatare kanë kaluar përkohësisht pragun 1.5C më parë, kjo ishte hera e parë që ata e kishin bërë këtë në verën e hemisferës veriore që fillon më 1 qershor. Temperaturat e detit gjithashtu thyen rekordet e prillit dhe majit.

“Ne na ka mbaruar koha sepse ndryshimi kërkon kohë,” tha Sarah Perkins-Kirkpatrick, një klimatologe në Universitetin Australian të Uellsit të Ri Jugor.

Ndërsa të dërguarit e klimës nga dy emetuesit më të mëdhenj të gazit serrë përgatiten të takohen muajin e ardhshëm, temperaturat thyen rekordet e qershorit në kryeqytetin kinez, Pekin, dhe valët ekstreme të të nxehtit kanë goditur Shtetet e Bashkuara.

Pjesë të Amerikës së Veriut ishin rreth 10 gradë Celsius mbi mesataren sezonale këtë muaj dhe tymi nga zjarret e pyjeve mbuloi Kanadanë dhe Bregun Lindor të SHBA-së në mjegull të rrezikshme , me emetimet e karbonit të vlerësuar në një rekord prej 160 milionë tonë metrikë.

Në Indi, një nga rajonet më të cenueshme nga klima , vdekjet u raportuan të jenë rritur si rezultat i temperaturave të larta të qëndrueshme dhe nxehtësia ekstreme është regjistruar në Spanjë , Iran dhe Vietnam, duke ngritur frikën se vera vdekjeprurëse e vitit të kaluar mund të bëhet rutinë.

Vendet ranë dakord në Paris në 2015 që të përpiqen të mbajnë rritjet mesatare afatgjata të temperaturës brenda 1.5 C, por tani ka një mundësi prej 66% që mesatarja vjetore të kalojë pragun 1.5 C për të paktën një vit të tërë nga tani deri në vitin 2027, Bota Organizata Meteorologjike parashikoi në maj.

Top Channel