Tërmet në Shqipëri

Epiqendra ishte në Detin Adriatik, rreth 2 km larg Himarës dhe 118 km larg Elbasanit.

Lëkundjet u ndjenë rreth orës 08:26 në të gjithë rajonin jugor, ndërsa thellësia ishte 2 km, njoftoi EMSC. Në Gjirokastër, tërmeti u ndje për pak sekonda, por pati fuqi të lartë, shkruan Top Channel.

Sipas informacioneve të deritanishme, tërmeti nuk ka shkaktuar pasoja të rënda.