Të premten mblidhen liderët e partive politike në vend

Të premten në të njëjtin lokacion në rrethinën e Shkupit do të takohen drejtuesit e shtatë partive parlamentare që siguruan në mënyrë të pavarur hyrjen në Kuvend në vitin 2016. Darka e punës sipas informacioneve të 360 ​​gradë do të mbahet si pjesë e një seance të re të në dialogun Zhan Mone. Takimi pritet të fillojë të premten pasdite dhe të përfundojë të shtunën.

Në takim janë të ftuar, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, kreu i VMRO-DMPNE-së Hristijan Mickoski, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ai i Alternativës dhe Besës, Afrim Gashi dhe Bilall Kasami, kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi si dhe kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.

Në kuadrin e e dialogut Zhan Mone vendin do ta vizitojnë disa anëtarë të ri të Parlamentit Evropian, në mesin e tyre është edhe raportuesi i ri për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Kuçuk si dhe deputetët Andreas Fieder dhe Marion Walsman nga delegacionit i përzier i Komitetin të përbashkët parlamentar, BE-Maqedonia e Veriut.