Sulmi në termocentralin më të madh në Europë, Zelensky tregon mënyrën e vetme për të ndalur Rusinë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, përmes një video mesazhi mëngjesin e sotëm ka reaguar për situatën në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia gjatë natës.

Zelenskyy tha se mënyra e vetme për të garantuar se Rusia nuk do të bombardojë infrastrukturën bërthamore është krijimi i një zone ndalim-fluturimi mbi Ukrainë.

Zelenskyy gjithashtu sot u bëri thirrje rusëve që të vazhdojnë të protestojnë kundër pushtimit në Ukrainë, që ka hyrë në javën e dytë.

Ai u shpreh se Moska synon të sulmojë infrastrukturën dhe zonat e banuara të Ukrainës, teksa Mariupol, Kherson, Kharkiv dhe Chernihiv ndodhen nën sulm.

Udhëheqësi ukrainas tha se 9,200 ushtarë rusë janë vrarë deri më tani. Ky është shumë më i lartë se numri i cituar nga Rusia, 498.