Stuhia godet hotelet e Majorkës – përmbyten vendpushimet, turistët detyrohen të vrapojnë për të shpëtuar

Stuhitë kanë goditur ishullin e pushimeve të Majorkës me turistë që vrapojnë për të shpëtuar, ndërsa pemët janë rrëzuar dhe rrugët janë përmbytur.

Sipas mediave të huaja, pamjet e frikshme tregojnë erërat e forta dhe shirat e rrëmbyeshëm që godasin ishullin spanjoll.

 

Familjet u përpoqën për t’u strehuar ndërsa shezllonet dhe çadrat për diell u shpërndanë nëpër plazhe pasi stuhia goditi rreth orës 11 të mëngjesit.

 

Me erërat që goditnin deri në 90 km/h, një anije lundrimi madje u përplas në një cisternë nafte jashtë ishullit, duke lënë disa pasagjerë me lëndime të lehta.

 

Atje, mbeturinat e stuhisë mund të shihen duke fluturuar përreth ndërsa palmat “përpiqeshin të qëndronin të rrënjosura” dhe uji që lëvizte me shpejtësi vërshoi rrugët.

Stuhia ka shkaktuar 84 aksidente të lidhura me stuhinë deri më tani, sipas Majorca Daily Bulletin.