Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do ta forconte NATO-n

epa09706742 NATO Secretary General Jens Stoltenberg during a joint press conference at the end of a meeting at the NATO headquarters in Brussels, Belgium, 24 January 2022. The Finnish and Swedish foreign ministers are at NATO for talks on cooperations in the Baltic Sea. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se anëtarësimi i Finanlandës do të forconte NATO-n dhe vetë Finlandën.

“Nëse Finlanda vendos të aplikojë, ata do të mirëpriten ngrohtësisht në NATO dhe procesi i anëtarësimit do të jetë i qetë dhe i shpejtë”, thotë Stoltenberg.

Nga qeveria e Finlandës me anë të një njoftimi kanë thënë se ata shumë shpejtë do t’i bashkohen aleancës euroatlantike, shkruan BBC, transmeton KlanKosova.tv.