Spanjollët protestojnë kundër turistëve: Çfarë është shumë, shumë

Duke u tubuar nën sloganin “Ishujt Kanarie kanë një kufi”, një grup protestuesish në arkipelagun spanjoll në brigjet veriperëndimore të Afrikës po përgatisin një seri protestash për të shtunën.

“Ishujt tanë janë thesare që ne duhet t’i mbrojmë,” tha zëdhënësi i protestës Victor Martin gjatë një konference për shtyp.

Ishujt Kanarie janë të njohur për peizazhet e tyre vullkanike dhe rrezet e diellit gjatë gjithë vitit, duke tërhequr miliona vizitorë nga e gjithë bota. Vitin e kaluar ata pritën 16 milionë të ftuar, që është shumë më shumë se popullsia vendase prej 2.2 milionë banorësh.

Ata duan të ndalojnë ndërtimin e hoteleve të reja

“Ky është një nivel i paqëndrueshëm duke pasur parasysh burimet e kufizuara të arkipelagut,” tha Martin. “Është një model vetëvrasës i rritjes ekonomike”, shtoi ai. Ai dhe mbështetësit e tij po kërkojnë që autoritetet të ndalojnë punën në dy hotele të reja në Tenerife, më i madhi dhe më i zhvilluari nga shtatë ishujt e arkipelagut.

Ata po bëjnë gjithashtu thirrje që banorëve vendas t’u jepen të drejta më të mëdha votimi përballë asaj që ata e shohin si zhvillim të shfrenuar që po dëmton mjedisin. Disa anëtarë të kolektivit “Kanarinë e shitur” hynë në grevë urie javën e kaluar për të ushtruar presion ndaj autoriteteve. Lëvizje të ngjashme kundër turizmit janë shfaqur diku tjetër në Spanjë dhe janë aktive në mediat sociale.

Në portin jugor të Málaga, përgjatë bregut ranor të Kosta del Sol, ngjitëse dhe mbishkrime u shfaqën në mure duke thënë “Kjo ka qenë shtëpia ime” dhe “Shko në shtëpi”. Aktivistët në Barcelonë dhe Ishujt Balearik kanë vendosur tabela të rreme në hyrje të disa plazheve të njohura, duke paralajmëruar në anglisht për rrezikun e “rënies së shkëmbinjve” ose “kandil deti të rrezikshëm”.

Pasuri të paluajtshme më të shtrenjta

Banorët vendas ankohen se për shkak të rritjes së akomodimit në platformat e qirave afatshkurtra si Airbnb, atyre u mungon strehimi. Ata theksojnë se qiratë e tyre janë rritur sidomos në qytete. Fluksi i turistëve gjithashtu rrit zhurmën dhe ndot mjedisin.

Në rajonin verilindor të Katalonjës, i cili shpalli një emergjencë thatësire në shkurt, zemërimi po rritet për mungesën e ujit. Hotelet atje në Costa Brava po përpiqen të luftojnë për rezervat e varfëruara të ujit.

“Ka destinacione turistike që janë në kufirin e kapacitetit të tyre”, tha Jose Luis Zoreda, nënkryetar i shoqatës së agjencive turistike “Exceltour”. “Është një problem që shfaqet herë pas here në kulmin e sezonit dhe në pjesë të caktuara të vendit, por tani po përkeqësohet”, shtoi ai.

Janë vendosur kufizime për turistët

Lëvizjet e protestës kundër mbiturizmit ishin shfaqur tashmë në Spanjë, veçanërisht në Barcelonë, përpara se pandemia e koronavirusit të gjunjëzonte industrinë globale të turizmit në vitin 2020.

Tani që kufizimet e udhëtimit janë hequr për shkak të pandemisë, turizmi është “rikthyer me një hakmarrje”. Përkatësisht, Spanja ka pranuar një rekord prej 85.1 milionë vizitorë të huaj vitin e kaluar. Si përgjigje, disa qytete kanë marrë masa në përpjekje për të kufizuar mbipopullimin.

Qyteti bregdetar verior i San Sebastian muajin e kaluar kufizoi madhësinë e grupeve turistike në qendër në 25 persona dhe ndaloi përdorimin e altoparlantëve gjatë turneve me guidë. Qyteti jugor i Seviljes po konsideron t’u paguajë jorezidentëve një tarifë për të hyrë në Plaza de España.

Barcelona, ​​nga ana tjetër, hoqi nga Google Maps itinerarin e autobusëve të njohur për turistët, në përpjekje për të krijuar më shumë hapësirë ​​për vendasit.

Ministrja e Strehimit dhe Urbanizmit Isabel Rodríguez tha gjatë fundjavës se “është e nevojshme të merren masa për të kufizuar numrin e apartamenteve turistike”. Megjithatë, ajo theksoi se qeveria e saj e majtë është “e vetëdijshme për rëndësinë e sektorit të turizmit”, i cili përbën 12.8 për qind të prodhimit të brendshëm bruto të Spanjës.