Shërbimet sekrete ukrainase thonë se Putini i shpëtoi një atentati

Presidenti rus, Vladimir Putin thuhet se i ka mbijetuar pesë tentativave për vrasje që kur u bë president rus. Tani ka një të gjashtë. Dy muaj më parë pati një tjetër përpjekje për të eliminuar shefin e Kremlinit.

Putini është kritikuar ashpër nga krerët e shteteve në mbarë botën që nga pushtimi rus në Ukrainë.

Siç ka njoftuar tani shërbimi sekret ukrainas, presidenti rus thuhet se i ka mbijetuar një atentati dy muaj më parë.

Atentati thuhet se ka qenë “absolutisht i pasuksesshëm”.

Kyrylo Budanov (36), kreu i shërbimit inteligjent të mbrojtjes të Ukrainës, tha se sipas informacioneve të gazetës “Ukrainska Pravda” pas pushtimit të tij në Ukrainë kishte pasur një përpjekje për të vrarë Vladimir Putinin, shkruan Blick.
Sipas Budanov, përfaqësues nga Kaukazi, d.m.th. nga Armenia, Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe pjesë të Rusisë jugore, ishin përgjegjës për sulmin ndaj Putinit – gjatë një vizite të shefit të Kremlinit në të njëjtin rajon. Por veprimi dështoi dhe kjo nuk është e habitshme për Budnaow.

“Ishte një përpjekje absolutisht e pasuksesshme, por me të vërtetë ndodhi”.

Në dokumentarin e vitit 2017 “Intervista e Putinit”, Putin i tha regjisorit amerikan Oliver Stone se ai tashmë i kishte mbijetuar pesë tentativave për vrasje që kur mori detyrën në vitin 2000. Ai është gjallë vetëm sepse kujdeset personalisht për sigurinë e tij, sipas shefit të Kremlinit.

Për vite me radhë, Putini është shoqëruar në çdo hap nga një skuadër snajperësh, detyra e të cilit është të gjurmojë vrasës të mundshëm dhe t’i vrasë ata.