Shënohen tetë raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) njofton për tetë raste të reja të konfirmuara pozitiv me koronavirusin e ri.

Sipas IKSHPK-së, personat që rezultuan pozitivë janë raste kontakti, katër nga komuna e Rahovecit, dy nga Mitrovica dhe dy nga komuna e Vushtrrisë.

IKSHPK njofton se janë testuar gjithsej 255 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Për dallim nga ditët e kaluara, të mërkurën nuk është raportuar për ndonjë rast që është shëruar nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi.

Që nga shfaqja e rastit të parë me koronavirus në Kosovë janë testuar gjithsej 10,642 mostra dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 927 raste, me gjithsej 29 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndërkohë, është raportuar për 671 persona të shëruar.